W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż prac konkursu fotograficznego "Teatr w Obiektywie"

Wernisaż prac konkursu fotograficznego "Teatr w Obiektywie"
Data rozpoczęcia 2022-04-09
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Fundacja Nieprzetartego Szlaku
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

 Fundacja Nieprzetartego Szlaku zaprasza na wernisaż wystawy prac konkursowych oraz oficjalne ogłoszenie wyników 12. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie”, który jest nieodłączną częścią Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Konkurs Fotograficzny "Teatr w Obiektywie" tradycyjnie już realizowany jest podczas Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami SANS. Zeszłoroczna 12. edycja odbyła się (mimo obostrzeń covidowych) w ramach 31. SANS "Marzenia" w dniach 27-30 maja 2021 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku zapraszają w najbliższą sobotę na wernisaż wystawy Laureatów ubiegłorocznej edycji TwO. Wydarzenie będzie częścią programu Akademii Odkryć Fotograficznych.

Celem Konkursu Fotograficznego "Teatr w Obiektywie" jest kształtowanie pozytywnego stosunku społeczeństwa do twórczości osób z niepełnosprawnościami, promowanie fotografii o charakterze społecznym, a także zwrócenie uwagi środowiska fotografów na istnienie twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnościami.

Dla fotografów udział w konkursie to niepowtarzalna okazja zrobienia zdjęć w teatrze, mają oni możliwość wejść za kulisy, do garderoby, być bardzo blisko aktorów, uczestników SANS i doświadczyć bezpośrednio twórczości osób z niepełnosprawnościami. "Teatr w Obiektywie" jest jedynym tego typu konkursem w Polsce. Dla uczestników to na pewno ogromne przeżycie, wyzwanie, ale i niezapomniana przygoda. – mówi Monika Jasińka, organizatorka Konkursu "Teatr w Obiektywie". 

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Teatr w Obiektywie" realizowany jest zawsze w pięciu kategoriach: AKTORZY, WOKÓŁ FESTIWALU, PORTRET, ARTYSTYCZNE SPOJRZENIE. Piąta kategoria konkursowa to – temat przewodni SANS – w roku 2021 był to temat: MARZENIA, ocenie zaś podlega fotograficzne ujęcie tematu.

W ten sposób organizatorzy chcą ukazać "w obiektywie" różne oblicza festiwalu i towarzyszące mu emocje – zarówno te na scenie, jak i za kulisami. Kategorie konkursowe umożliwiają uchwycenie Teatru z perspektywy widza, ujęcie portretu emocjonalnego, wyrażenie siebie jako artysty-fotografika, ale także bycie aktywnym uczestnikiem całego festiwalu – poza prezentacjami teatralnymi fotografowie mogą brać udział w przerwach, animacjach na scenie, wystawach, warsztatach...

Jury Konkursu Fotograficznego TwO w składzie: Magdalena Wójcik, Robert Pranagal, Zbigniew Wójcik, Emil Zięba spośród zgłoszonych 138 fotografii nagrodziło zdjęcia w 5 kategoriach, przyznało 5 wyróżnień oraz wyróżnienie specjalne (Grand Prix) za ideę działalności artystów z niepełnosprawnościami. Grand Prix 12. edycji Konkursu „Teatr w Obiektywie” otrzymała Katarzyna Anna Kubiak za zdjęcie zatytułowane “Przyjaźń”.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku przygotowują 32. SANS RELACJE, który odbędzie się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Podczas Przeglądu Teatralnego także będzie można oglądać wystawę Laureatów Konkursu TwO. Przeglądowi towarzyszyć będzie kolejna 13. edycja Konkursu "Teatr w Obiektywie".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej