Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida

Data rozpoczęcia 2017-09-15
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12 (I piętro)
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

W praktyce szkolnej edukacji artystycznej często obecne są motywy bezpośrednio związane z kontekstem kulturowej przestrzeni, w której funkcjonuje szkoła. Szczególnie widoczne jest to w przypadku prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Malowniczy charakter Starego Miasta, „magiczne” motywy zaginionej żydowskiej dzielnicy z jej rodzajowymi scenami utrwalonymi w dawnej fotografii, ale także industrialny charakter współczesnych urbanistycznych przestrzeni, od samego początku istnienia szkoły (1927) były inspiracją dla powstania obrazów, grafik, rysunków, fotografii, artystycznej tkaniny, rzeźbiarskich i snycerskich form.
W interpretacji uczniów lubelskiego „Plastyka” Lublin jest miastem określonym niepowtarzalnym charakterem, naznaczonym wielkością swojej historii, miasta styku różnych kultur, głęboko zakorzenionego - poprzez swoje liczne świątynie i klasztory – w duchowej, katolickiej polskości.
Prezentowany zestaw grafik, rysunków, obrazów, stanowią prace będące w większości wyjątkami z cykli tworzących dyplomy, stąd różnorodność środków formalnych i subiektywnej interpretacji. To tylko niewielki fragment znajdujących się w archiwum szkoły „lublinianów”, które z każdym rokiem tworzą coraz obszerniejszą kolekcję obrazu miasta i jego zmieniającego się od ponad 80 – lat, oblicza.

Krzysztof Dąbek
Dyrektor ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie

Najważniejsze wydarzenia cykliczne