W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy akwareli Michała Suffczyńskiego "Chwile zatrzymane"

Wernisaż wystawy akwareli Michała Suffczyńskiego "Chwile zatrzymane"
Data rozpoczęcia 2019-11-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy akwareli Michała Suffczyńskiego "Chwile zatrzymane". 

Filarem twórczości Michała Suffczyńskiego jest doskonały warsztat. W sposób perfekcyjny opanował on zarówno rysunek, jak i malarstwo akwarelowe. Obu tym dziedzinom poświęcił kilka interesujących książek, które mogą być świetnym przewodnikiem zarówno dla artystów plastyków, architektów, jak i dla studentów, czy hobbystów. Rysunek strukturalny był tematem jego pracy doktorskiej. Wrodzony talent, poparty latami studiów w połączeniu z malarską wrażliwością i dyscypliną architekta pozwala mu tworzyć zarówno niezwykłe kompozycje miejskie, letnie i zimowe krajobrazy, jak i skomplikowane panoramy oraz urbanistyczne wizualizacje. Ze swobodą i pieczołowitością w oddawaniu szczegółów artysta rysuje i maluje wnętrza kościołów, pałaców, martwe natury, skomplikowane maszyny, ludzi, portrety i zwierzęta. W twórczości Michała Suffczyńskiego wyraźnie dominuje przekonanie, że fundamentem obrazu jest perfekcyjny rysunek. Mistrzostwo w rysowaniu z pewnością ułatwia malowanie.

Jego malarstwo nie szuka nowych dróg, nie wciąga widza w meandry podświadomości i nie przetwarza świata widzianego. Nie zmusza też do poznania skomplikowanych zagadnień teorii sztuki i nie jest zaangażowane ideowo ani społecznie. Autor nie buntuje się przeciwko nikomu i niczemu, z nikim ani z niczym nie walczy. Nie stawia więc problemów i nie zadaje pytań ani nie udziela odpowiedzi. Nie rozwiązuje żadnych dylematów i nie szokuje. Stawia siebie natomiast w roli chłodnego, obiektywnego obserwatora natury.

Źródłem twórczości Michała jest rzeczywistość widziana i zachwyt otaczającym nas pięknem. Czerpiąc pełnymi garściami z tradycji wschodnioeuropejskiego realizmu próbuje w kadrze obrazu uchwycić ten jeden szczególny moment, w którym uroda otaczającego nas świata każe nam na chwilę zwolnić, a może nawet zatrzymać się i uważnie popatrzeć. Celem jego twórczości jest więc ten entourage nam, widzom przedstawić w całym bogactwie jego form, tonów i kolorów. Artysta jest jednak daleki od idealizowania zastałej rzeczywistości.

Cechą charakterystyczną obrazów Michała Suffczyńskiego jest ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza. Widać to doskonale w przedstawianiu architektury, czy miejskich panoram, gdzie cała kompozycja obrazu podporządkowana jest regułom i logice myślenia inżyniera projektanta. Malarz z niezwykłą wprost drobiazgowością i wiedzą architekta odtwarza detale architektoniczne, fasady budynków, portale czy portyki zwieńczone frontonem.

Wszechstronność, talent i warsztatowa biegłość pozwala mu na swobodne poruszanie się w świecie malarzy jak i przyjmowanie zleceń z agencji reklamowych, czasopism i pracowni architektonicznych. Dzięki temu twórczość artysty nie zastyga w jednym punkcie. Zarówno praca nauczyciela akademickiego jak i różnorodność zleceń, a co za tym idzie - wyzwań, zmusza go więc do nieustających poszukiwań i ciągłego samodoskonalenia. Tak właśnie rodzi się piękno tworzenia. Andre Malraux powiedział kiedyś: ,,Artysta bowiem nie jest opisywaczem świata, jest jego rywalem”.

Dariusz Płecha

Michał Suffczyński – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i University of Detroit Mercy. Stypendysta Fundacji Residenza Universitaria Internazionale (Rzym 1990) i Rządu Republiki Włoch (Perugia 1991, Siena 1997). Uczestnik wymiany naukowej między Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej i Faculty of Architecture uniwersytetu w Detroit, gdzie studiował, a następnie wykładał komunikację wizualną. Dyplom – projekt Galerii Sztuki Współczesnej.

Obecnie adiunkt w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Doktorat „Rysunek strukturalny w prezentacji przestrzeni architektonicznej” otrzymał nagrodę Ministra Infrastruktury. Twórca ilustracji w technikach rysunkowych i akwareli dla mediów, agencji reklamowych, firm architektonicznych i kolekcji prywatnych. Autor panoramy centrum Warszawy dla Cushman&Wakefield. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Prezentuje prace w galeriach sztuki w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Krakowie oraz w Zakopanem.

Uczestnik międzynarodowych warsztatów urbanistycznych w Brukseli, Kairze, Berlinie, Bukareszcie i Sankt Petersburgu (współpraca z Duany Plater--Zyberk & Company), plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Toruniu, Arezzo (Toskania), na Sycylii, w Perth (Australia), Dalarna (Szwecja) oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej