W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wernisaż wystawy ARTeFAKTY
Data rozpoczęcia 2010-03-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wernisaż

"Ktokolwiek wie... ktokolwiek zna..." - wystawa z cyklu "ARTeFAKTY" prezentująca fotografie wykonane w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, znalezione na lubelskim śmietniku.

Szklane negatywy 6x9 cm, a wraz z nimi: listy, notes, zaproszenie na szkolną zabawę, lista zakupów zostały przypadkowo znalezione przez Alicję Sobczyńską, która następnie przekazała negatywy w ręce Piotra Perczyńskiego. Fotograf oczyścił je i wykonał odbitki.
Ocalone w ten sposób zdjęcia postanowiono zaprezentować w formie wystawy. Umieszczono na niej przedstawienia chłopskiej rodziny, młodych ludzi pozujących do zdjęcia z motocyklem, dwudziestokilkuletnie kobiety odpoczywające na łące, parę trzymającą się za ręce.
Można przypuszczać, że zdjęcia zostały zrobione w Lublinie. Wskazują na to zabudowania klasztorne ojców salezjanów, widoczne na jednej z fotografii. I w zasadzie to wszystko, co można dziś powiedzieć o zdjęciach znalezionych na terenie osiedla Mickiewicza. Stąd apel twórców wystawy o pomoc w zidentyfikowaniu osób ze zdjęć, i prośba: "Ktokolwiek wie... ktokolwiek zna...".

"Tajemnica drewnianej skrzynki" - multimedialna prezentacja fotografii znalezionych na strychu w Gdańsku.

Druga odsłona cyklu "ARTeFAKTY", dotyczącego znalezionych zdjęć, uratowanych przed zniszczeniem. Zbiór 134 szklanych negatywów wykonanych przez Władysława Gadulskiego w latach 1941-1948 został przypadkowo znaleziony na strychu jednego z domów. Zdjęcia zostały wykonane w Gdańsku oraz w Wandalinie (okolice Puław), w którym Gadulski pełnił funkcję dowódcy Oddziału Armii Krajowej. O autorze, okolicznościach znalezienia zdjęć i fotografiach opowiedzą zaproszeni goście, pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury "Wyspa Skarbów" -Cyprian Wieczorkowski i Paweł Jarczewski.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej