W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Bord(h)ers | Laboratorium Sztuki Społecznej

Wernisaż wystawy: Bord(h)ers | Laboratorium Sztuki Społecznej
Data rozpoczęcia 2016-09-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Dlaczego dobrze wykształcona dziewczyna rzuca pracę w ambasadzie i jedzie zbierać truskawki do Niemiec? Gdzie leży granica między cierpliwością i przestrzenią osobistą? Czy kobiety lubią swoje ciało? Czy cenią swoje wybory? Na te i wiele innych pytań za pośrednictwem wystawy spróbuje odpowiedzieć  Yulia Lashchuk z Ukrainy.

Warsztaty Kultury zaprosiły do Lublina artystów z różnych stron świata. Z perspektywy obcokrajowca na nasze miasto spojrzeli Japończyk, Szwajcar, Libanka czy Tunezyjczyk. Pozwiedzali, wchłonęli atmosferę, poznali nas lepiej i przygotowali dla mieszkańców ciekawe propozycje. Kilka z nich miało już miejsce: targi Przestrzeń Pełnej Kultury, koncert Orkiestry Muzyki Noise, wystawa „Spod miasta” czy warsztaty tworzenia lalek i marionetek. Teraz swój projekt dla mieszkańców Lublina chce zaprezentować artystka pochodząca z Ukrainy.

Yulia Lashchuk (Ukraina/Polska), badaczka, kuratorka, artystka przygotowała wystawę, na którą składają się rysunki wykonane przez napotkane kobiety, nagrania ich historii oraz instalacja dźwiękowa. Projekt „Bord(h)ers” dotyczy kobiet w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk. Łączą je dwie rzeczy: wszystkie mieszkają w Lublinie i mają głęboko skrywane, ale odkryte przez Yulię, granice. To bariery, które zostały już przekroczone lub których już nigdy przekroczyć się nie uda. Prawdziwe i urojone, granice stworzone przez politykę, religię, krytykę społeczną, strach, kompleksy, dyskryminację itp.

„Bord(h)ers” to interdyscyplinarny projekt artystyczno-społeczny, który składa się z wywiadów z kobietami oraz wizualizacji ich granic. Nazwa projektu oddaje kobiecość tematyki oraz percepcję granicy z punktu widzenia kobiety urodzonej w społeczeństwie patriarchalnym. Co czuje niewidoma kobieta, kiedy wychodzi na ulicę? Dlaczego dobrze wykształcona dziewczyna rzuca pracę w ambasadzie i jedzie zbierać truskawki do Niemiec? Gdzie leży granica między cierpliwością i przestrzenią osobistą? Czy kobiety lubią swoje ciało? Czy cenią swoje wybory i swoją wolność, gdy przekroczyła już granicę moralności? Jakie mają przesądy lub obawy? W co wierzą? Yulia Lashchuk spróbuje nam odpowiedzieć.

Wystawa czynna od 8-14 września (w dni robocze), w godz. 10:00-17:00.

Wystawa jest częścią Laboratorium Sztuki Społecznej – „Granice – Rezydencje miejskie”, realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej oraz Warsztaty Kultury w Lublinie w ramach międzynarodowego projektu Europe Grand Central, finansowanego z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej, przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.

Wstęp wolny.