W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Coraz bliżsi chwili, która zmieni nas w tchnienie"

Wernisaż wystawy "Coraz bliżsi chwili, która zmieni nas w tchnienie"
Data rozpoczęcia 2018-10-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a w Lublinie
Organizator Galeria "Gardzienice"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Galeria Gardzienice serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Coraz bliżsi chwili, która zmieni nas w tchnienie" - malarstwo i rzeźba Wojciecha Fangora ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w obiektywie Bogdana Sarwińskiego.

Ponadto w dniu wernisażu o 18.00  oraz 25 października o godz. 17.00  (w rocznicę śmierci artysty) odbędzie się projekcja filmu "Przestrzenie Fangora" w reż. Piotra Weycherta oraz Pauliny Brzezińskiej. Czas trwania: 46 min.

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek - Gańska
Współorganizacja wystawy: Bogdan Sarwiński oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Oprawa graficzna: Jacek Gański
Aranżacja świetlna: Włodzimierz Janowski
Wystawa potrwa do 15 grudnia.
Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.
 

Pomysł wystawy narodził się rok temu. Chciałam pokazać Wojciecha Fangora, ukazując go przez pryzmat jego dzieł, pozostawiając przy tym nieznaczny margines na „coś jeszcze” co pozwoliło  przybliżyć sylwetkę artysty oglądającym wystawę. Jednakże twórczość tego Artysty jest niezmiernie rozbudowana i nie da się jej zawęzić, to jakby wielowątkowa opowieść sprowadzić do oklepanego skryptu, bryku, będącego punktem wyjścia do niczego. „Coś jeszcze” w przypadku takiej wystawy zdawało się zupełnie nie mieć sensu. Głównym mianownikiem ekspozycji stała się  kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, zespół prac Artysty zarówno tych malarskich jak i rzeźbiarskich. Zamknięte w kameralnej czarnej przestrzeni Galerii Gardzienice stają się  efemeryczne i delikatne. Akcenty barwne wyrywają prace ze ściśle określonego tła galerii ku widzowi. Zdają się być niczym nie skrępowane, mimo to zachowawczo i rytmicznie wychodzą poza ramy swojego ujęcia.

Pulsują. Tak ma być. Tym samym uczestniczymy choć w nieznacznym stopniu w iluzyjnej przestrzeni Artysty. A co za tym idzie zaczynamy dogłębniej  poznawać i rozczytywać twórczość Wojciecha Fangora, która w naszych, niewielkich przestrzeniach zdaje się nas nieco osaczać. Temu osaczeniu i zauroczeniu  przez sztukę poddał się Bogdan Sarwiński, znakomity fotograf, który na swojej drodze Artystę w Błędowie poznał …i zrozumiał jego malarski świat. Stworzył Fangomagorie, które i nam mają pomóc przenieść się w  pełen złudzeń optycznych świat malarza.

Przeciwstawił sylwetkę twórcy jego dziełu, a finalnie nam, niczym nie spodziewającym się wzrokowym konsumentom dzieł. Staliśmy się przez to niemymi uczestnikami w tworzeniu wystawy. Taki właśnie fotograficzny environment, któremu kształt finalny nadajemy …my sami. I to jest ten element zaskoczenia, który przygotował dla nas Bogdan Sarwiński. Element, który scali jak układankę wszystkie wątki naszej ekspozycji dając nam również odpowiedni margines do własnej interpretacji. 

„Malarstwo moje było i jest oparte na doznaniach zmysłowych, na iluzjach, na ciekawości. Reaguję na różne bodźce, lubię patrzeć z różnych punktów widzenia. Rozmaita tematyka stawia różne konieczności działania. Nie umiem rezygnować z podniet, nie mogę ich kontrolować. Stąd różnorodność stylistyczna i tematyczna. Fascynuje mnie zmienność dzisiejszego czasu.” (cyt za. Wojciech Fangor).

Zuzanna Zubek – Gańska / słowo wstępu /

Bogdan Sarwiński urodzony 30 grudnia 1957 roku w Działdowie. Zainteresowanie fotografią przyszło w szkole podstawowej, wtedy też za pierwsze zarobione pieniądze nabył aparat SMIENA 8M. Kolejne, fotograficzne kroki stawiał już pod okiem instruktorki -Anny Witkowskiej w Młodzieżowym Domu Kultury w rodzinnym Działdowie. Lata następne to okres przeprowadzki do Warszawy, gdzie Bogdan Sarwiński ukończył Policealne Studium Fotograficzne, to także okres w którym artysta należał także do Grupy Twórczej Młodych Fotografów – klubu „6 x 6” Pałacu Młodzieży w Warszawie. W roku 1981 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Lata 1979 – 1990 to lata pracy w Instytucji Filmowej POLFILM w Warszawie jako kierownik grupy produkcyjnej i fotograf. W latach 1991-2004 prowadził własną firmę FOTO-TEN, a w latach 1995-2018, wraz z żoną Grażyną, Reklamową Agencję Fotograficzną POLFILM. Od 2004 roku Bogdan Sarwiński mieszka w Błędowie.

Jak sam o sobie mówi: ”Fotografia jest moim zawodem, ale też moją pasją i moim powołaniem artystycznym”.

Bogdan Sarwiński ma na swoim koncie wystawy zbiorowe oraz indywidualne. Lata bytności w Błędowie przynoszą twórcy znajomość z niezwykłą postacią świata sztuki, z Wojciechem Fangorem. Jest to czas intensywnej pracy artystycznej, w tym też okresie powstaje wiele portretów, zdjęć niemal reportażowych, ukazujących  sylwetkę twórcy. Powoli świat tego artysty przenika do życia Bogdana Sarwińskiego. I Pozostawia w nim namacalny ślad w postaci setek tysięcy zdjęć Fangora. Powstaje zatem pewna historia, zapis, wielowątkowy, unaoczniający nam sylwetkę znamienitego artysty. Tak powstają Fangomagorie.

Artysta stworzył 3 albumy poświęcone twórczości Wojciecha Fangora, zainspirowane spotkaniami: „Tchnienie”, „Historia Jednej Sygnatury” oraz „Fangormagorie”. Dwa pierwsze wydał w niewielkim nakładzie techniką druku cyfrowego a „Fangoramgorie” ukazały się w nakładzie 2000 egz. (w tym 1000 egz. w wersji numerowanej ze stemplem odcisku palca i facsimile podpisu Fangora).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej