W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy "Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888 - 1971)"

Data rozpoczęcia 2019-03-14
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Galeria Biblioteki OKNA, ul. Peowiaków 12, I piętro
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Instytut Filologii Polskiej UW
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie na wernisaż wystawy "Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888 - 1971)". 

Po wernisażu, w Sali Kinowej Centrum Kultury, odbędzie się wykład dr. Jana A. Choroszego (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) "O pisarstwie Stanisława Vincenza".

Stanisław Vincenz, urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie. Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

Scenariusz wystawy opracował dr Jan A. Choroszy, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej (1991) i studiów poświęconych Vincenzowi, pomysłodawca wortaluwww.vincenz.pl

Najważniejsze wydarzenia cykliczne