W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Dwie ojczyzny – moja Polska, mój Izrael

Wernisaż wystawy: Dwie ojczyzny – moja Polska, mój Izrael
Data rozpoczęcia 2021-08-07
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Wernisaż wystawy i spotkanie z Aleksandrem Rozenfeldem, prowadzenie Irek Dobrowolski. 

Prezentowane na wystawie obrazy pędzla Aleksandra Shaula Rozenfelda to metaforyczna podróż po nowoczesnym Izraelu, w którym autor mieszkał ponad pięć lat. Obrazy malowane pod wpływem zdobytych doświadczeń w tym wspaniałym kraju, bogatej kultury, a w końcu cudownych ludzi, których Aleksander spotkał na swojej drodze. Służba w IDF (Siłach Obronnych Izraela), miłość, praca, doświadczenie bezdomności (Alex mieszkał przez trzy miesiące na plaży w Tel-Avivie) sprawiły, że postanowił przelać swoje doświadczenia na płótno. Na wystawie obejrzeć można między innymi obraz „IDF”, czyli historia pierwszego dnia w wojsku, czy obraz „Liban 2006” – osobiste spojrzenie na Drugą Wojnę w Libanie w 2006 roku. Obrazy powstały w latach 2019-2021.

Spotkanie z artystą poprowadzi Irek Dobrowolski, reżyser filmowy, a prywatnie przyjaciel Aleksandra.

Aleksander Shaul Rozenfeld – urodził się 9 czerwca 1984 r. w Afuli koło Nazaretu (Izrael). Wychowywał się w Złotowie. Rok po maturze postanowił wyemigrować do Izraela aby na własnej skórze przekonać się o świętości tej wyjątkowej Ziemi. Przez ponad dwa lata służył w Siłach Obronnych Izraela. Powrócił z pięcioletniej pielgrzymki i nadal pozostaje pielgrzymem pomimo, że Polska to też jego Ojczyzna. Swoje artystyczne pasje realizuje pisząc wiersze oraz malując obrazy. Portrety jego autorstwa zamówili między innymi: Meir Paryża Anne Hidalgo czy światowej sławy piosenkarka Yasmin Levy, laureat programu „Idol” Mariusz Dyba. Autor między innymi takich tomików jak „Wiercipięty Boże-Aniołki Chromające”, „Ziemia Obiecana. Wybór wierszy”, „Przebudzenie”. Felietonista miesięcznika „Słowo Żydowskie”.

Wystawy obrazów:

  • 12.2019 – „Zezowatym okiem” – „Klubokawiarnia Babel”, Próżna 5, Warszawa
  • 08.2020 – „A miało być tak pięknie” – „Casa Ristoranti”, Pereca 1
  • 02.2021 – „Jestem ze Złotowa i dobrze mi z tym” – Muzeum Ziemi Złotowskiej