W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy "Folklor egzotyczny" Marcina Sudzińskiego

Data rozpoczęcia 2009-02-26
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Wernisaż

Wernisaż ręcznych monideł Marcina Sudzińskiego inauguruje działalność galerii sztuki Ośrodka "Rozdroża".
Prace młodego artysty rodem z Lublina to połączenie misternego kunsztu srebrowych odbitek, ręcznie kolorowanych, z nowoczesnym spojrzeniem na tematykę polskiego folkloru. Mocno przymrużone oko artysty każe nam się zastanowić, czym jest folklor, a jak funkcjonuje on w zbiorowej świadomości.
Wystawa godna zobaczenia zarówno ze względów estetycznych jak i ideowych. Gośćmi specjalnymi wernisażu będą znani polscy artyści-fotografowie: Paweł Żak oraz Wiktor Nowotka.
Wydarzenie uświetni występ ekscentrycznego muzyka ludowego Kazimierza Liszcza.


Na wystawie w Stop! Galerii Ośrodka „Rozdroża” mogą Państwo zobaczyć 20 tonowanych, a następnie ręcznie kolorowanych (ekolina) odbitek srebrowych na klasycznym papierze fotograficznym (format ok. 21x31 cm). Czas przygotowania jednej odbitki, od momentu naświetlenia papieru do zdjęcia go z szyby jako gotowej pokolorowanej pracy to od 18 do 20 godzin. Fotografie zostały wykonane aparatem Voigtlander Bergheil z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, który dzięki optyce Carl Zeiss nadaje unikalną formę obrazowi – specyficznie pracująca głębia ostrości czy miękki rysunek krawędzi obrazu.
Podczas sesji autor korzystał ze strojów estradowych zespołu Pieśni i Tańca UMCS, którego niegdyś był członkiem. W sesji fotograficznej wzięli udział młodzi lubelscy animatorzy i artyści.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne