W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy fotografii "Edward Hartwig – fotograf Lublina"

Wernisaż wystawy fotografii "Edward Hartwig – fotograf Lublina"
Data rozpoczęcia 2008-04-12
Godzina rozpoczęcia 16:00
Kategoria Wernisaż

Organizator: Galeria 1 im. Bogusława Słomki
Kuratorki: Helena Jankowska, Sylwia Turek.
Współorganizator:
- Brama Grodzka – Teatr NN ;
- Oddział Lubelski Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).

Wernisaż uświetni koncert jazzowego zespołu „Liczby” o godz. 17:00 oraz krótka prelekcja członka ZPAF dotycząca Edwarda Hartwiga
Wystawa pt. „Edward Hartwig – fotograf Lublina” zaprezentuje twórczość artysty z tzw. „okresu lubelskiego”. To właśnie w Lublinie rozpoczęła się przygoda z fotografią – gdyż na polecenie ojca robił zdjęcia Starego Miasta. Na początku lat 30. przejął po nim pracownię przy ul. Narutowicza 19 i wraz z żona Heleną prowadził własny zakład fotograficzny. Hartwiga interesowało głównie Stare Miasto i jego okolice: Wrotków, Rury, Kalinowszczyzna, Wieniawa, dzielnica żydowska. Wykonywał także portrety. W tym czasie inspirację stanowił dla niego Jan Bułhak, inni twórcy z kręgu Fotoklubu Wileńskiego, a także piktorialiści.

Edward Hartwig (1909-2003) jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów na świecie. Wywarł duży wpływ na kształt polskiej fotografii, szczególnie w latach 60. i 70. Był członkiem ZPAF oraz wielokrotnym przewodniczącym Rady Artystycznej. Swoje prace zaprezentował po raz pierwszy w Lublinie, w roku 1929. Później eksponowane były na ponad 30 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz na niezliczonej ilości wystawach zbiorowych, za które otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Zdjęcia Lublina nie są więc jedynie obrazem przeszłości, ale przede wszystkim stanowią artystyczną wizję Hartwiga. Kierując się intuicją, stworzył niepowtarzalny cykl prac będących oryginalną interpretacją wyglądu naszego miasta. Niezwykłe ujęcie tematu pozwala nam spojrzeć na Lublin jak na miejsce magiczne, żyjące własnym życiem. W codzienność i zwyczajność miasta artysta wplótł wątek tajemnicy i niedopowiedzenia:

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej