W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy fotografii Natalii Gizy "The Mask"

Wernisaż wystawy fotografii Natalii Gizy "The Mask"
Data rozpoczęcia 2009-09-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce "Galeria Po 111 Schodach", ul. Bernardyńska 14a
Kategoria Wernisaż

Prace Natalii są prezentowane równolegle na Festiwalu Fotografii Współczesnej w Wiesbaden - "Wiesbadener Fotofage" (12-27 września 2009r.).
Natalia jest lublinianką, tegoroczną absolwentką Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografią zajmuje się od pięciu lat. Bierze udział w konkursach, pokazach fotograficznych oraz wystawach zbiorowych i autorskich.


Ukrycie się w otoczeniu, wtopienie się w tło - czy po prostu zaanektowanie wzorzystych powierzchni, to w fotografiach Natalii Gizy pierwszoplanowy temat. Człowiek, jedno z nielicznych stworzeń, nie ma skóry w łatki, prążki, plamki czy inne wzorki. Jest też "bezbarwny" w porównaniu np. z ptakami. Co by było, gdyby ludzie posiadali zdolność przywdziewania wzorzystej i kolorowej skóry jak kameleon? Czy wyglądaliby podobnie jak na fotografiach Natalii Gizy?
Z drugiej strony człowiek już w prehistorii, malował swoje ciało - malowane maski rytualne i plemienne, body-art. W fotografiach Natalii Gizy, człowiek ginie w tle, staje się dziwnym obiektem, niczym monstrum - pokazywanym jak w cyrku. Człowiek w prążki, kropki staje się nie tylko dziwolągiem ale także na swój sposób groźnym i nieludzkim. Świat nam znany, zlewa się jednocześnie ze światem geometrii. Ciało staje się tapetą czy wzorzystą tkaniną. Nie widać znanych nam gestów lub zrozumiałej mimiki twarzy. Reagujemy na te postacie bardziej podświadomie. Czy zatem malowanie ciała, nie jest najlepszym sposobem na wydobycie naszych skrywanych, nieuświadomionych cech charakteru i ukrytych talentów?
Fotografie Natalii Gizy są odpowiedzią na temat realizowany przez studentów pt. "Ciało jako tło-kanwa", gdzie głównym motywem fotograficznym mają być obrazy, znaki, napisy i inne malunki na ciele. Ciało ma być kanwą, na której realizowany jest malunek. Fotografie Gizy są nie tylko pomysłową realizacją tematu ćwiczenia ale także odkrywaniem przez nią samą, obszaru jeszcze nie spełnionego, potencjalnego do wypełnienia treścią tajemniczego świata sztuki.
Łódź, styczeń 2008
Grzegorz Przyborek

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej