W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy fotografii Piotra Jarugi "Ludzie,których spotykam"

Wernisaż wystawy fotografii Piotra Jarugi "Ludzie,których spotykam"
Data rozpoczęcia 2020-09-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Pomost, ul. Kiepury 5A
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Galeria Pomost serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Piotra Jarugi „LUDZIE, KTÓRYCH SPOTYKAM” /portret reportażowy/, który odbędzie się 17.09.2020 o godz. 18.00.

Wystawa będzie poświęcona portretowi reportażowemu, pojawią się na niej zdjęcia ludzi, których spotkałem wykonując różne fotorelacje na przestrzeni kilku lat. Z założenia portretowane osoby znajdują się w określonym kontekście wydarzeń, w których uczestniczą lub przechodzą obok. Być może w tych zdjęciach chcę osiągnąć efekt poszerzenia treści  portretu klasycznego – gdzie akcentowane są przede wszystkim twarz, popiersie czy cała sylwetka, a tło jest odpowiednio wykreowane. Zdjęcia portretu reportażowego pozostają oczywiście zapisem konkretnych sytuacji, ale wyraźnym ich bohaterem jest człowiek. Z upływem czasu przekonałem się, że taka fotografia daje mi najwięcej…
Swoją przygodę z fotografią zaczynałem od zdjęć krajobrazowych. Gdzieś pomiędzy były zdjęcia pamiątkowe ze spotkań rodzinnych. Gdzieś pomiędzy trochę zdjęć Lublina. Przyszedł moment, kiedy zrobiłem zdjęcie jednej z ulic naszego miasta. Bardzo mi się podobało i byłem z niego dumny. Ktoś ze znajomych skwitował wtedy – fajne zdjęcie ale żeby jacyś ludzie tu jeszcze byli. Próbowałem więc tych ludzi umieszczać w kadrze. Zwykle gdy szedłem na jakieś wydarzenie, spotkanie, koncert to zabierałem ze sobą aparat i robiłem zdjęcia.
I zawsze dźwięczała mi  w uszach ta uwaga o ludziach. Niestety wciąż nie miałem takich zdjęć jakie chciałem. W końcu w czasie jednej z wystaw fotograficznych wlazłem pomiędzy wiszące na ścianie zdjęcie a dwóch gości, którzy się na nie patrzyli. Jak tam wlazłem to zrobiłem im zdjęcie. To był przełom w moim fotografowaniu ludzi.
Piotr Jaruga

Piotr Jaruga – fotograf od 2012 roku związany z Lubelskim Towarzystwem Fotograficznym im. Edwarda Hartwiga, a od 2017 roku również z Grupą Fotografów Lubelskich. Jego domeną jest fotografia sportowa, portretowa, krajobrazowa oraz reportaż.
Fotograf bardzo aktywny, czego dowodem jest udział w konkursach pod patronatem FIAP; w latach 2015 -2018 laureat wyróżnień i nagród za twórczość fotograficzną. Uczestnik plenerów fotograficznych i warsztatów ze znanymi fotografikami. Swoją twórczość prezentował także w formie pokazu na Akademii Odkryć Fotograficznych, których jest także częstym bywalcem. Pokaz ten związany był z prezentacją Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego „wizytówką” był także Piotr.
Autor wielu wystaw autorskich oraz zbiorowych organizowanych przez LTF oraz GFL. Twórcze osiągnięcia mogliśmy podziwiać na wystawach zbiorowych Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, wystawach poplenerowych czy Wystawach Dorocznych LTF.
Piotr Jaruga znany jest doskonale w lubelskim środowisku fotograficznym (także w grupach nieformalnych) z fotografii akcji, podpatrujący z oddalenia jak i z bliskiego dystansu, zwolennik fotografii żywej, dynamicznej i chętnie „podpatrujący” ludzi nieświadomych fotografowania co pozwala na oddanie naturalności o jaką autor najczęściej zabiega… Oddaje tym samym prawdziwe niepozowane sceny z życia.
Właśnie dlatego z sukcesem współpracuje jako fotoreporter z lubelskim wydawnictwem Kurier Lubelski a także z agencjami fotograficznymi Reporter Poland i 400mm.pl. A dzięki współpracy z Lubelskim Teatrem Tańca i Teatrem Muzycznym w Lublinie powstało bardzo wiele świetnych fotografii ze sceny teatralnej. Sceny trudnej i wymagającej dla każdego fotografa ze względu na skąpe sceniczne oświetlenie i pracę nie ingerującą w sacrum spektakli.
W środowisku Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga znany jest także przez koleżanki i kolegów z aktywności przy organizowaniu wystaw Towarzystwa i innych aktywności wynikających z członkostwa w stowarzyszeniu.
Witold Nowakowski
prezes Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga

Piotr Jaruga – fotograf specjalizuje się w fotografii sportowej, portretowej, krajobrazowej oraz reportażowej

  • od 2012 roku związany z Lubelskim Towarzystwem Fotograficznym im. Edwarda Hartwiga
  • od 2017 roku z Grupą Fotografów Lubelskich.
  • 2015 -2018 laureat wyróżnień i nagród za twórczość fotograficzną w konkursach FIAP.

Uczestnik plenerów fotograficznych i warsztatów ze znanymi fotografikami; z sukcesem współpracuje, jako fotoreporter z: lubelskim wydawnictwem Kurier Lubelski, agencjami fotograficznymi: Reporter Poland i 400mm.pl. oraz z Lubelskim Teatrem Tańca i Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Wystawy:

  • 2013 r. – „Portret” – Galeria LTF WOK,
  • 2014 r. – „Ruszaj się ciało” – Galeria LTF – Pałac Parysów
  • 2015 r. – „Gieesbe” – Galeria LTF – Pałac Parysów
  • 2015 r. – „Karate jest dla” – Galeria LTF WOK
  • 2017 r. – „Charisma” – Galeria LTF WOK

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej