W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wernisaż wystawy: Ikrysty
Data rozpoczęcia 2015-01-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filia nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Bursztynowa 20
Kategoria Wystawa

„Ikrysty” to tytuł wystawy Krzysztofa Toczyńskiego. Artysta projektuje i wykonuje prace przy wystroju wnętrz kościołów. Jego umiejętności można podziwiać m.in. w Żabiej Woli, na Tatarach, w Wólce Lubelskiej i na Sławiku. Pan Toczyński projektował również wnętrza w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej czy wnętrze kościoła św. Anny w Radzyniu Podlaskim.

Artysta w swoim katalogu wyjaśnia istotę prezentowanych prac:
Fascynacja wyjątkowym charakterem obrazowania, duchowością i religijnością. Podkreślenie oryginalnej formy wynikającej z doboru drewna (często zniszczonego), kładzionych gruntów (fakturalnych), zdecydowanej kolorystyki (czerwienie, złoto, błękity). Ręcznie malowane (nie pisane) przez interpretacyjny charakter postrzegania reguł i kanonów ikony. Ikonografia Ikrystow – uproszczone szkicowanie „z wolnej ręki”, jednak z zachowaniem sakralności obrazowania. Malowanie Ikrystów – to wyjątkowy czas skupienia, wyciszenia (odpowiedni nastrój, np. podczas słuchania muzyki cerkiewnej lub pasyjnej). Dziękuję Panu Bogu za dar odkrywania powołania, za spełnienie swojego jestestwa w tworzeniu Ikrystów”.


Wystawę można oglądać do 17 stycznia 2015 roku.