W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Jesziwas Chachmej Lublin. Henryk Kuś - fotografia

Wernisaż wystawy: Jesziwas Chachmej Lublin. Henryk Kuś - fotografia
Data rozpoczęcia 2022-02-11
Godzina rozpoczęcia 16:30
Miejsce Galeria NN Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 34
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

W lutym 2007 roku, po kilkudziesięciu latach przerwy, została ponownie otwarta synagoga w lubelskiej jesziwie, zamknięta podczas II wojny światowej. W uroczystości wzięło udział ponad 600 osób, nie tylko z Lublina, ale z całej Polski i z zagranicy.

W 15 rocznicę wydarzenia Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na wystawę fotografii wykonanych podczas uroczystego, ponownego otwarcia synagogi. Autorem zdjęć jest Henryk Kuś, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezentowane fotografie nie były do tej pory pokazywane w Lublinie.

Wystawa odbędzie się dokładnie w rocznicę wydarzenia, 11 lutego 2022 roku. 

Henryk Kuś - doktor nauk humanistycznych (Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II). Zajmuje się publicystyką na temat sztuki, w tym szczególnie fotografii, od lat 80. XX wieku. W latach 80. współtworzył radę galerii fotografii Hybrydy w Warszawie. Wielokrotnie wykładał zagadnienia historii fotografii, teorii i krytyki sztuki, socjologii wizualnej na różnych uczelniach w kraju. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Zachęta w Lublinie. Otrzymał szereg stypendiów twórczych: Ministra Kultury i Sztuki, Prowincji Gelderland w Holandii, dwukrotnie Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenia ZAIKS. Ostatnia wystawa indywidualna Simply Passed 2 CSK Lublin 2020.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej