W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Justyny Adamczyk "Nawet karły rzucają długie cienie"

Wernisaż wystawy Justyny Adamczyk "Nawet karły rzucają długie cienie"
Data rozpoczęcia 2015-06-06
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a
Kategoria Wystawa

Galeria Gardzienice zaprasza na wernisaż wystawy Justyny Adamczyk "Nawet karły rzucają długie cienie".

Karły też rzucają długie cienie Justyna Adamczyk
Tytuł projektu zaczerpnięty został z cytatu Karla Krauza, który w dosłownym przekładzie brzmi: Gdy słońce chyli się ku zachodowi, karły też rzucają długie cienie. I jest to w sensie dosłownym nawiązanie do sytuacji w jakiej każdy z nas mierzy się z losem – takim, jaki jest mu pisany. Bardzo często jest tak, że sięgamy po ucieczkę – zazwyczaj jest to ucieczka do świata fantazji od nudy dnia codziennego. Uciekamy od świata realnego, tworząc portrety własnych odczuć/impresji rzeczywistości.
Symboliczny charakter wyselekcjonowanych obrazów przepełniony jest wachlarzem tematów odnoszących się przede wszystkim do tożsamości własnej, jak i kreowanych przez siebie indywidualnych przestrzeni. Nie są to prace spójne, lecz uzupełniają się przez dążenie do próby zapisania, jak i zrozumienia swojego istnienia. Nie chodzi tu jednak o istnieje w sensie rzeczywistym, bardziej duchowym. Bardziej w wymiarze metafizycznym .Zostawiając bowiem po sobie okruchy tego, co nas dotykało, dotyczyło i w czym uczestniczyliśmy, w chwili obecnej jest już historią. Ale historia ta jest czynnikiem, który wpływa na kształtowanie nas jako jednostki, czyniąc nas jednocześnie indywidualnymi i niepowtarzalnymi istotami.

Dom, przestrzeń osobna, własna – w projekcie tym rozumiana jest zatem bardziej jako próba zrozumienia samego siebie, owej własnej przestrzeni, na którą wpływ mają różnorodne wydarzenia, różnorodni ludzie. Jest to próba odpowiedzenia na pytanie na ile jesteśmy ukształtowani sami przez siebie, a na ile na ostatecznych nas mają wpływ innie ludzie i świat zewnętrzny. Czy faktycznie istnieje coś takiego jak przestrzeń własna? W moim odczuciu istnieje, jednak głęboko w podświadomości, w miejscu, do którego tylko my mamy dostęp.
Justyna Adamczyk


Prace Artystki stanowią swego rodzaju niezwykłe, surrealistyczne opowieści, trochę majaki, trochę baśnie. Niosą w sobie coś z dzieciństwa w metaforycznym aspekcie. Justyna Adamczyk operuje plamami i delikatnymi barwami, przenosząc nas do krainy dziecięcych marzeń. Ale jest i druga strona medalu — jej opowieści skrywają mrok, który czyni te historie niejednoznacznymi.

Artystka traktuje swoje rysunki i obrazy jako zapiski z życia przemycone do sfery, w której może być ona całkowicie szczera. W której Artystka zdejmuję maskę poukładanego, dorosłego człowieka i przekazuję swoje emocje takimi, jakimi je widzi. To polemika z dorosłością, której Justyna Adamczyk nigdy ne chciała osiągnąć. Upiększanie rzeczywistości, swoista bajkowa interpretacja lęków i strachów, operowanie zawężoną do kilku wybranych barw paletą. Składają się na nią dwa, a w sumie trzy kolory — biel, która dodaje przestrzeni, wolności, czerwień kojarząca się z krwią, przemocą, brutalnością i emocjami, ale i niebieskim, który dodaje elementu spokoju i wyciszenia. Kolor jest dla Justyny Adamczyk narzędziem obrazującym emocje. Pomaga w przekazywaniu intencji. Przestrzeń natomiast jest ważną częścią każdego projektu. Osobiście Artystka woli pozostawić wolną przestrzeń, aby to, co najważniejsze, a więc obrazowany element, mógł wybrzmieć najpełniej i aby nic wymowie tej nie przeszkadzało.


Justyna Adamczyk(ur. 1981, Opoczno) absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta na kierunku Malarstwo (dyplom w pracowni prof. P. Błażejewskiego i ad. P. Pintala w 2007roku).
W latach 2006-2007 roku członek zarządu Fundacji ArtTransparent organizującej Survival Przegląd Młodej Sztuki. Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (lata 2005-2006). W 2007 roku została wyróżniona przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w Konkursie Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych w Legnicy. Od 2005 roku bierze udział w wielu wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych. Jej prace można było oglądać w ramach Vienna Art Fair (2011/Wiedeń), Najlepsze kasztany są na Palcu Pigalle (2010/Heppen Transfer Gallery, Warszawa) oraz w takich galeriach jak: Galeria Bestregards (Frankfurt), EC Gallery (Chicago), Galeria Miejska (Łódź), Galeria ON (Poznań), Galeria BWA (Wrocław), Galeria Wozownia (Toruń), Galeria BWA (BielskoBiała). Jej prace były wyróżnione w takich konkursach jak: Biennale Bielska Jesień (2013, Galeria Miejska, Bielsko Biała), 9. Konkurs Gepperta (2009, BWA Awangarda Wrocław), Biennale Bielska Jesień (2009, Galeria Miejska, Bielsko Biała), Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych (2007 Legnica – Wyróżnienie w formie wystawy od Dyrektor Galerii Miejskiej w Łodzi. Artystka mieszka i tworzy w Warszawie.

Wstęp na wernisaż i wystawę wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej