W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Karina Synytsia „Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie”

Wernisaż wystawy: Karina Synytsia „Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie”
Data rozpoczęcia 2024-02-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5,
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Osoby kuratorskie: Waldemar Tatarczuk, Gabriela Gawęda

„Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie” to wystawa kończąca dwumiesięczny pobyt Kariny Synytsi w ramach rezydencji Lublin Station odbytej w Galerii Labirynt.

Punktem wyjścia wystawy są prace ukraińskiego artysty Mychajła Bojczuka (1882-1937) oraz jego uczniów zwanych Bojczukistami. Bojczuk inspirował się sztuką bizantyjską i łączył jej system obrazowania z ukraińską sztuką ludową. Wspólnie ze swoimi uczniami chcieli stworzyć jeden syntetyczny styl, w którym każdy rodzaj sztuki miał służyć wspólnej idei. Ich prace nie były sprzeczne z ideami rewolucji październikowej 1917 r., jednak według władz partii komunistycznych ich styl malarski był zbyt niezależny, zbyt prozachodni, zbyt formalistyczny, dlatego uznały szkołę Bojczuka za szkodliwą dla narodu radzieckiego i rozstrzelano go w 1937 r. wraz z żoną, Zofią Nalepińską-Bojczuk, oraz studentami, Iwanem Padałką i Wasylem Sedlarem.

Na wystawie znajdą się obrazy, animacja oraz fotografie, które zestawiają historie ukraińskiej sztuki lat 20. i 30. z czasami współczesnymi. Wielkoformatowe obrazy Synytsi odnoszą się do sztuki monumentalnej tamtych lat. Zamiast heroicznych postaci artystka przedstawia wyludnione rozległe pola. Stworzone przez nią krajobrazy nie są rzeczywistym odzwierciedleniem miejsc, na których toczą się walki. Miejsca sloganów propagandowych nawołujących do jednoczenia artystka zastąpiła pustką albo wiadomościami usłyszanymi od przyjaciół z wojska.

Niepewna przyszłość przedstawiona jest przez Karinę w przenikliwy sposób. „Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie” nawiązuje do uczuć oraz wątpliwości, jakie budzą w niej wiadomości z frontu wojennego. Celowe ataki na ludność cywilną podczas trwającej inwazji rosyjskiej na terenach Ukrainy skłaniają do myślenia o represjach społecznych w Związku Radzieckim. Jak długo będzie jeszcze trwała inwazja wojsk rosyjskich? Jak sprawić, aby pamięć o odrębnej ukraińskiej tożsamości narodowej i kulturowej przetrwała?

Karina Synytsia – artystka mieszkająca i pracująca w Kijowie. W 2019 ukończyła Miejską Szkołę Sztuki w Charkowie ze stopniem inżynierki ze specjalnością malarka-performerka/artystka-malarka, nauczycielka sztuki. W 2023 zdobyła dyplom licencjacki z malarstwa na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury (NAFAA). Głównym środkiem przekazu w jej pracy jest malarstwo. W twórczości stosuje też animację i wykorzystuje obiekty. Karina często operuje prezentacją krajobrazu. Typowy dla jej regionu pejzaż jest dla niej narzędziem, za pomocą którego zbiera metaforyczne przedmioty bądź obrazy. Rezydentka Galerii Labirynt w ramach programu Lublin Station.

​Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński przez Volodymyra Dyshlevuka.

Wystawa czynna do 17.03.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Wstęp: 8 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej