W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Kolekcji Rzeźb Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku

Wernisaż wystawy Kolekcji Rzeźb Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku
Data rozpoczęcia 2011-10-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a
Kategoria Wernisaż

"Kolekcja rzeźb z Muzeum Rzeźby Współczesnej - Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku".
Wystawa rzeźby, na której zaprezentowane zostaną dzieła najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich.

Na wystawie zobaczymy rzeźby takich artystów jak:
Katarzyna Kobro, Władysław Hasior, Barbara Falender, Adam Myjak,Bronisław Chromy, Alfons Karny, Wiktor Gajda, Jan Kucz, Zdzisław Koseda, Jacek Puget, Adam Procki, Gustaw Zemła, Jacek Waltoś, Tadeusz Łodzian, Stanisław Kulon, Krzysztof Bednarski, Adolf Ryszka, Jerzy Łukomski.

Na wernisażu o powstaniu kolekcji opowie Jarosław Pajek - kustosz zbiorów z Muzeum Rzeźby Współczesnej/Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,
Kuratorzy wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska, Jarosław Pajek (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku).
Oprawa graficzna: Jacek Gański
Na gości wernisażu czekać będzie słodki poczęstunek przygotowany przez Cukiernię "Williams" z Lublina, a wino przygotuje Winiarnia La Passion du Vin w Lublinie

Wstęp wolny.


Kolekcja Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku


Centrum Rzeźby Polskiej ma swoją siedzibę w niewielkiej wsi Orońsko, położonej przy drodze krajowej nr 7, 16 km od Radomia i 120 km od Warszawy. Zajmuje obszar XIX-wiecznego założenia parkowo-dworskiego z dominującym pałacem, kaplicą, oranżerią, budynkami gospodarczymi i malowniczym, zabytkowym parkiem. Kulturalna tradycja Orońska narodziła się około połowy XIX wieku i związana jest ze słynnym polskim malarzem - Józefem Brandtem. Najnowszą historię Centrum zapoczątkowały warsztaty twórcze i plenerowa ekspozycja prac artystów w 1965 roku. Wkrótce otwarto Ośrodek Pracy twórczej Rzeźbiarzy. Od 1981 roku Centrum Rzeźby Polskiej zaczęło funkcjonować jako placówka państwowa podlegająca Ministerstwu Kultury i Sztuki. Obecnie reprezentatywnego dla kondycji współczesnej rzeźby polskiej. Obecnie zbiór składający się z rzeźb, obiektów, instalacji liczy ponad tysiąc prac, a uzupełnia go ponad pięćset depozytów. Orońska kolekcja formowała się równolegle z przeobrażeniami i dziejami całej instytucji. Pewnej systematyzacji uległa w roku 1992, tj. w momencie opracowania programu dla utworzonego Muzeum Rzeźby Współczesnej. Zasadniczy korpus kolekcji tworzą w większości dzieła artystów polskich, którzy pojawili się w Orońsku jako uczestnicy warsztatów artystycznych lub mieli tutaj prezentację swojej twórczości. Z tego tytułu dokonywali darów na rzecz Centrum, albo przekazywali swoje prace w formie depozytów. Często powodem był fakt, że jedynie CRP dysponowało odpowiednią powierzchnią do przechowywania obiektów wielkogabarytowych, np. "Ukon" Magdaleny Abakanowicz. Dla większości obiektów przyjmuje się cezurę czasową 2. połowę XX wieku, chociaż w zbiorach są dzieła z początków stulecia, jak chociażby prace Konstantego Laszczki czy Stanisława Ostrowskiego, oraz z okresu międzywojnia, np. Katarzyny Kobro, Olgi Niewskiej, Jacka Pugeta i Augusta Zamojskiego. Ważną cześć kolekcji stanowią prace składające się na najnowszy rozdział historii rzeźby Polskiej, a szczególnie powstałe w ostatnich latach. Dotyczy to przede wszystkim prac młodego pokolenia, które w ramach organizowanych przez Centrum Triennale Młodych (od 1992 roku odbyły się cztery edycje), miało tu możliwość artystycznego debiutu. Prace te służyły także realizowanej przez Centrum serii wystaw tzw. dekadowych (prezentujących kolejno lata: 60., 70., 80., i 90.), w ramach których podejmowano próby syntezy najnowszych dziejów sztuki polskiej.


Wystawa czynna do 17 listopada, można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 11 do 18.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej