W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Jańczaka

Wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Jańczaka
Data rozpoczęcia 2024-02-23
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Pracownie Kultury Dziesiąta, ul. Zbigniewa Herberta 14
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" zaprasza do Galerii Przechodniej na wystawę malarstwa Wojciecha Jańczaka, zatytułowaną „Postacie sferyczne”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego 2024 roku o godzinie 17:00. Wystawę będzie można oglądać od 23 lutego do 21 marca 2024 roku w Galerii Przechodniej.

Wystawa „Postacie sferyczne” jest wynikiem prawie dwuletniej pracy twórczej, będącej formą ciągłych poszukiwań artysty. Pierwsze płótno z tego cyklu powstało w 2022 roku, a ostatnie – w roku 2024. Obrazy te stanowią zbiór mniej lub bardziej kubistycznych portretów ludzi. W niektórych pracach można dostrzec elementy surrealistyczne czy też fantastyczne. Motywem powtarzającym się w każdym z płócien są sfery (kule), którym artysta nadaje wielorakie znaczenie oraz symbolikę. Tytuły obrazów w większości pochodzą z łaciny, co zdaniem artysty tworzy wokół nich magiczną aurę i zmusza widza do głębszej interpretacji.

Na wystawę składa się 11 prac, wykonanych farbami akrylowymi (niekiedy w połączeniu z pastelami olejnymi) na płótnach. Prace powstały na przestrzeni lat 2022-2024 w Lublinie.

Wojciech Jańczak urodził się w 1990 roku w Parczewie. Mieszka i tworzy w Lublinie. Samouk, malarz-rysownik, którego prace stanowią mieszankę surrealizmu i kubizmu. Tworzy obrazy w technice pastelu, akwareli i akrylu. Jego główne inspiracje to muzyka, fotografia oraz twórczość Zdzisława Beksińskiego, Pabla Picassa oraz Salvadora Dalego. Głównym motywem jego prac jest istota ludzka. Postacie będące tematem jego obrazów zawsze są wytworem wyobraźni, czymś w rodzaju sfotografowanych snów. Metaforyczne sfery (kule) obecne w jego rysunkach i płótnach ukazują ludzkie emocje, myśli oraz doświadczenia, a także ulotność zdarzeń i upływ czasu.
Jako artysta odrzuca konwencjonalne piękno, stara się szukać własnego sposobu na wyrażanie przemyśleń i uczuć. W najnowszych pracach przedstawia postać ludzką, posługując się geometryzacją kształtów, kontrastowymi barwami oraz symboliką.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej