W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Marcina Polkowskiego "Spacer po Delft"

Wernisaż wystawy: Marcina Polkowskiego "Spacer po Delft"
Data rozpoczęcia 2016-04-11
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Czytelnia Naukowa Biblioteki Lublin, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy Marcina  Polkowskiego "Spacer po Delft" - wystawa fotografii. Dr hab. Marcin Polkowski – literaturoznawca i kulturoznawca, wykłada literaturę niderlandzką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.  
Delft. Miasto w prowincji Holandia Południowa (Zuid Holland), położone pomiędzy Hagą a Rotterdamem nad rzeką Schie. Od końca XVI wieku jeden z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a później porcelany. Jedno z najstarszych miast niderlandzkich. Stare Miasto Delft (lokacja 1075), założone na planie prostokąta z dużym rynkiem (Groote Markt), poprzecinane jest siecią szerokich kanałów, napełnionych czystą wodą, okolone starymi topolami i licznymi starymi budowlami. Z Delft wywodzili się siedemnastowieczni malarze holenderscy: Jan Vermeer van Delft i Pieter de Hooch. Jednym z najsłynniejszych dzieł Vermeera, opisywanym m.in. przez Prousta, jest "Widok Delft".

Fotograficzny spacer po współczesnym Delft rozpoczniemy od rynku, przy którym znajduje się gotycki Nieuwe Kerk. Z jego wieży o każdej pełnej godzinie rozbrzmiewa melodia karylionu. Jest tu też renesansowy ratusz zbudowany w 1629 roku według projektu Hendricka de Keysera. Na rynku w każdy czwartek odbywa się targ; przejścia pomiędzy kramami wypełniają się wtedy gwarnym tłumem ludzi. Pośrodku rynku, z cokołu spogląda dostojna postać Hugo Grotiusa. Dalej, nad kanałem Oude Delft wyznaczającym południkową oś delfckiej starówki, znajduje się najstarszy kościół Oude Kerk, oraz równie zabytkowy, średniowieczno-renesansowy kompleks muzeum Het Prinsenhof. Przy Oude Delft najlepiej można poczuć „delfcką ciszę”, atmosferę szczególnego – jak to określił holenderski pisarz Dirk Coster – „zamyślenia nad wiecznością ukrytą w codzienności”. Panorama miasta od strony kanału Schie nadal daje się porównać z miejscami uwiecznionymi w słynnym "Widoku Delft" Vermeera. Wędrując dalej wzdłuż kanału Schie można dotrzeć do ostatniej zachowanej gotyckiej bramy miejskiej. Oostpoort (Brama Wschodnia) jest architektoniczną wizytówką Delft; wieńczy ona panoramiczną oś prowadzącą wzdłuż kanału Oosteinde w stronę rynku.

- dr hab. Marcin Polkowski

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy Biblioteki do końca kwietnia br.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej