W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Niebiańska Pasja Doroty Lampart"

Wernisaż wystawy "Niebiańska Pasja Doroty Lampart"
Data rozpoczęcia 2012-04-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a
Kategoria Wernisaż

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy wypożyczone ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie. Wśród pokazanych prac zostanie również wyeksponowany słynny obraz artystki "Niebo".

Kuratorka wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska

Oprawa graficzna: Jacek Gański

Dorota Lampart żyła prawie sto lat (1906-2005).O Dorocie Lampart, bohaterce wystawy mówiono różnie: Dorotka, Dorcia, Dorka z Czarnotowej, "głupia Dorka", "leniwa Dorka", dziwaczka, niechluj, brudas, malarka, artystka ludowa, "nasza artystka", wybitna twórczyni ludowa. Budziła skrajne i niejednoznaczne uczucia. Żyła w biedzie i prymitywnych warunkach. Wiernymi towarzyszami losu były raczej zwierzęta niż ludzie.Trochę zapomniana, choć wymieniana w wielu publikacjach. Postać warta przypomnienia i ukazania w szerszym kontekście.Wielowymiarowa, zadziorna i przekorna. Konsekwentnie i wbrew przeciwnościom próbująca wywalczyć swój skrawek nieba, wydrzeć to, co jej się należy - szacunek, godne warunki życia, uznanie dla swojej twórczości. O jej twórczości miłośnicy sztuki ludowej mówią, że wykracza poza ramy twórczości nieprofesjonalnej. Dorota Lampart nie była typową malarką ludową, która cieszy się uznaniem lokalnej społeczności. Była inna, zadziorna, pewna siebie, humorzasta, ale też zabawna i utalentowana. Nie tylko malowała. Pięknie haftowała, śpiewała. Ci, którzy ją poznali, twierdzą, że pragnęła uznania dla swojej twórczości, ale też twardo wyznaczała granice ingerencji w swoje życie. Zmarła w 2005 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej