W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Od/do obrazu"

Wernisaż wystawy "Od/do obrazu"
Data rozpoczęcia 2013-11-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wystawa

Wernisaż: 22.11.2013, godzina: 18.00.
Wystawa czynna: 23.11-08.12.2013,
kuratorka: Agnieszka Chwiałkowska,
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Lublin.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni artyści z lubelskiej otwartej pracowni: Tomasz Bielak, Piotr Korol oraz Tomasz Ciecierski i Paweł Susid.

Wystawa "Od/do obrazu" będąca prezentacją zamykającą cykl „4x4”, realizowany przez Stowarzyszenie Otwarta Pracowania, ukazuje cztery indywidualne głosy w dyskusji dotyczącej wielości idei i transformacji zapisanych w obrazie, a także ich stosunek wobec ustalonych form obrazowania. Jest próbą ukazania zmian, które w XX wieku zostały zainicjowane przez neoawangardę lat 60-tych i są w różnorodny sposób kontynuowane przez artystów współczesnych. Prezentuje odejście OD sztywnie określonych ram i idei oraz OD tradycyjnej płaszczyzny obrazu, wyznaczającej „nienaruszalny emblemat modernizmu”. Ukazuje dotarcie DO punktu, w którym dzieło malarskie otwiera się na odbiorcę oraz na realną przestrzeń, która kształtuje jego formę, a także subiektywną opowieść ukazaną na płótnie za pomocą słowa.

Ekspozycja wizualnie opisuje zestawienie najświeższego spojrzenia twórców z różnych pokoleń i powstały między nimi rezonans. Płótna niosą z sobą lekkość pomysłów i świeżość krytycznego oglądu, w którym zawarta zostaje cicha nadzieja, że dzięki malarskiej dyskusji, obraz „z destrukcji, odmowy naśladowania natury i przezwyciężenia perspektywicznego obrazu tablicowego”, odrodzi się stając w opozycji wobec „anachronicznego modelu reprezentacji rzeczywistości”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej