W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy pt. „Posterunek pamięci”

Data rozpoczęcia 2019-07-03
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce I piętro w sali Trybunału Koronnego, ul. Rynek 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Już od pięciu lat Ukraina ogarnięta jest wojną. Wywołany agresją rosyjską konflikt zbiera tragiczne żniwo, zarówno wśród ukraińskich wojskowych jak i cywilów. Coraz więcej ukraińskich dzieci zostaje sierotami. Według danych ONZ, od 2014 roku w wyniku rosyjskiej agresji zginęło już 13 000 osób, w tym ponad 200 dzieci.

By zwrócić Państwa uwagę na tragiczne skutki konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy przygotowaliśmy wystawę fotograficzną „Spojrzenia przyszłości” ukazującą fotografie ukraińskich dzieci, których ojcowie zginęli za wolność Ukrainy. Głównym celem wystawy, pokazywanej w różnych miastach Polski jest zwrócenie uwagi na okrucieństwo wojny, która pozbawiła młodych Ukraińców możliwości dorastania w pełnej rodzinie, odebrała im beztroskie dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa. Każdy z odwiedzających wystawę może spojrzeć dzieciom w oczy i zobaczyć w nich strach, bezradność, żal i przejmującą tęsknotę za rodzicem. Wystawa jest dostępna w dniach 2-16 lipca na placu Łokietka 1.

Jednocześnie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Posterunek pamięci”, który odbędzie się 3 lipca 2019 roku o godzinie 17.00 na I piętrze w sali Trybunału Koronnego (ulica Rynek 1).

W dniach 3-5 lipca 2019 roku w Trybunale Koronnym w ramach wystawy pod tytułem „Posterunek pamięci” zobaczycie Państwo osobiste rzeczy żołnierzy, poległych w najbardziej newralgicznych miejscach konfliktu, na terenach obwodu donieckiego i ługańskiego Ukrainy. Większość eksponatów zebrano w trakcie poszukiwań rannych w ramach realizacji projektu humanitarnego Sił Zbrojnych Ukrainy „EVAQUATION 200”, a pozostała część została przekazana przez krewnych poległych żołnierzy.

Partnerzy: 

  • KONSULAT GENERALNY UKRAINY W LUBLINIE MIASTO LUBLIN 
  • KONSULAT HONOROWY UKRAINY W CHEŁMIE 
  • Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG

Najważniejsze wydarzenia cykliczne