W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy rzeźby Mieczysława Gaji

Wernisaż wystawy rzeźby Mieczysława Gaji
Data rozpoczęcia 2009-08-15
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14
Kategoria Wernisaż

Wystawa prezentuje prace rzeźbiarza ludowego Mieczysława Gaji oraz jego uczniów, adeptów Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej.

Mieczysław Gaja jest tegorocznym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa jest częścią projektu stypendialnego. Ekspozycja będzie czynna do 30 września 2009

O artyście
Twórczość Mieczysława Gaja jest związana z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej. Charakter twórczości rzeźbiarskiej artystów z tego ośrodka jest rezultatem atmosfery, w jakiej powstają współczesne formy kultury ludowej. Mieczysław Gaja jest wybitnym przedstawicielem tego ośrodka. Urodził się w 1953 roku w Łukowie. Z rzeźbą zetknął się w 1976 roku i już w roku 1979 osiągnął pierwszy sukces w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Regionalne "Twórczość ludowa - kronika polskiej wsi" uzyskując II nagrodę.
Następne lata to nie tylko okres wytężonej pracy twórczej, ale też błyskotliwej kariery w dziedzinie rzeźby ludowej. Wystawy jego prac w muzeach i galeriach polskich oraz zagranicznych to wielka satysfakcja dla twórcy. Jego prace zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea krajowe i zagraniczne oraz kolekcjonerzy. Prace jego można spotkać na targach i kiermaszach Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą, Krakowie, Warszawie, Białymstoku i innych. Nie ukrywa swoich tajemnic warsztatowych ucząc trudnej sztuki rzeźbienia młodych adeptów przy zachowaniu tradycyjnej treści i formy rzeźby ludowej.
W 1982 roku został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1995 roku jest członkiem Zarządu najpierw Siedleckiego, potem Łukowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 1987 roku został laureatem prestiżowej nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, a w roku 2005 nagrody Ministra Kultury. Za całokształt pracy twórczej w 2001 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Rzeźby swoje Mieczysław Gaja wykonuje z jednego bloku drewna. Są to przeważnie całe kompozycje budowane na kilku planach, chociaż tworzy też figury pojedyncze. Dekoruje je motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz bogatą polichromią, w czym pomaga mu żona. Najchętniej wypowiada się w tematyce sakralnej, ale również wykonuje rzeźbę świecką.
Śmiałe rozwiązania plastyczne w budowaniu kompozycji, swobodne operowanie gamą środków artystycznych oraz inwencja twórcza stawiają Mieczysława Gaja w czołówce polskich rzeźbiarzy ludowych. Wykonał wiele znakomitych Rzeźb, które znalazły się w zbiorach polskich i zagranicznych muzeów i galerii. Stanowią one ważny wkład w dorobek naszej ludowej i narodowej kultury.
Za pracę z młodzieżą w szkółce rzeźbiarskiej przy Łukowskim Ośrodku Rzeźby ludowej otrzymał w konkursie "Sztuka Ludowa Południowego Podlasia" w roku 1998 nagrodę specjalną, a w roku 1999 nagrodę specjalną za propagowanie tradycyjnej rzeźby ludowej wśród młodzieży szkolnej. Szkółka Rzeźbiarska otrzymała w roku 2000 III nagrodę w konkursie "Sztuka Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza".


Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie