W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Salon Ilustratorów"

Wernisaż wystawy "Salon Ilustratorów"
Data rozpoczęcia 2010-05-24
Godzina rozpoczęcia 12:00
Kategoria Wernisaż

Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej, a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców.
Salon Ilustratorów towarzyszy zwykle corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla dzieci i młodzieży, które w tym roku już po raz IX odbyły się w dniach 19-21.02.2010 w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zobaczymy prezentację prac 34 artystów młodych rozpoczynających twórczą działalność, jak również artystów o ustalonej randze.
Marianna Oklejak, Sorn Gara, Dorota Łoskot-Cichocka, Agata Dudek, Ewa Kutylak-Katamay, Małgorzata Baka, Agnieszka Popek-Bamach, Bogna Sroka-Mucha, Marzena Zacharewicz, Anna Nowocińska-Kwiatkowska, Joanna Gniady, Marek Krakowiak, Maja Rausch, Ewa Majka, Diana Karpowicz, Viktoriya Gadomska, Monika Grubizna, Magdalena Wolan, Anita Graboś, Marta Szudyga, Ola Woldańska-Płocińska, Artur Gulewicz, Tomasz Kozłowski, Artur Nowicki, Dominika Friedman, Marianna Jagoda-Mioduszewska,Krzysztof Wosik, Monika Kuropatnicka -Marciniak, Maria Pawłowska, Elżbieta Krygowska-Butlewska, Anna Pawlina, Dorota Rewerenda-Młynarczyk, Wiesława Burnat.
Wystawa cieszy się dużym powodzeniem. po zamknięciu targów prezentowana jest jeszcze w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu, a następnie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie oraz w galeriach i bibliotekach polskich miast.

Lubelską edycję wystawy otworzy Olcha Sikorska - Wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, którego zadaniem jest doskonalenie sztuki edytorskiej w Polsce i promocja książki polskiej oraz jej twórców w kraju i zagranicą).

Patronat Honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall i Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.
Patronat Medialny lubelskiej edycji objęli:
Telewizja Polska Oddział w Lublinie
Radio Lublin
Kurier Lubelski
Wydział Artystyczny UMCS
Instytut Historii Sztuki KUL

Olcha Wierzbowska-Sikorska – ur. 1936 r.
Jest zasłużoną wydawczynią, redaktorką, społeczniczką, Wiceprezeseką PTWK. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 38 lat była związana zawodowo z Wydawnictwem Naukowym PWN.
Organizowała wystawy, prezentacje i sympozja. Oprócz kariery zawodowej, liczącą się część jej dorobku stanowi praca społeczna na rzecz Miasta Poznania i regionu, prowadzona przede wszystkim z ramienia PTWK.
Była inicjatorką, komisarzem i organizatorką targów „Książka dla Dzieci i Młodzieży”. Poznańskie Spotkania Targowe dzięki niej nabierają charakteru imprezy międzynarodowej. Współorganizowała dzień głośnego czytania w Poznaniu w ramach kampanii społecznej Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jest pomysłodawczynią powstania Muzeum Ilustracji Książki dla Dzieci przy Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Jest członkiem założycielem poznańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Za swoją działalność i zasługi otrzymała:
Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal Zasłużony Działacz Kultury
Medal KEN