W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: "Spod miasta"

Wernisaż wystawy: "Spod miasta"
Data rozpoczęcia 2016-07-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1, Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

W tysiącach kopert pojawią się opowieści mieszkańców. Wszystkie będzie można przeczytać, a nawet zabrać ze sobą do domu. Powstanie żywe, mobilne archiwum ludzkich historii, za pośrednictwem których artyści szukają odpowiedzi na pytanie: Jaki wpływ na Lublin ma tematyka granic?

Podczas wernisażu w Domu Słów znajdziemy tysiące kopert kryjących w swoim wnętrzu historie mieszkańców Lublina. Ponieważ elementy archiwum należą do wszystkich lublinian, zostaną rozdzielone pomiędzy nimi. Każdy będzie mógł zabrać ulubione opowieści do domu i stać się ich żywym strażnikiem. Jedyny warunek jest taki, że trzeba zostawić swój adres na wymianę, aby inni też mogli poznać te niezwykłe historie.
Archiwum „Spod miasta” jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia, może być czytane jak książka, która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się, a może być też postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbujący zrozumieć jego istotę.
Każdy będzie mógł spróbować odnaleźć swoją własną ścieżkę pośród zgromadzonych danych. Badać i odkrywać własny Lublin. To więcej niż tylko zwykła wystawa – projekt „Spod miasta” zaprasza każdego z odwiedzających, by stał się powiernikiem pamięci miasta.

Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Aron Rossman-Kiss (Szwajcaria / Węgry) - student antropologii, artysta sztuk wizualnych wykorzystujący fotografie, video i tekst do poruszania spraw społeczno-politycznych.

Więcej na temat projektów rezydencyjnych 2016 można przeczytać na: http://lssresidencies.wordpress.com/urban-residencies-2016/
 
Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS) to interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt wykorzystujący przestrzeń publiczną jako miejsce współuczestnictwa i współdziałania. Poprzez działania lokalne, rezydencje artystyczne, projekt ma na celu budowanie dialogu między lokalną społecznością zamieszkującą dzielnice Lublina, a artystami i animatorami kultury z Polski i zagranicy.

Organizatorzy: Europejska Fundacja Kultury Miejskiej, Roberto Cimetta Fund, Warsztaty Kultury w Lublinie.
Współpraca: Centrum Kultury w Lublinie, Dom Słów, Galeria Labirynt, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Zespół Ośrodków Wsparcia. Środowiskowy Dom Samopomocy typu B i C w Lublinie.

Zrealizowano w ramach projektu Europe Grand Central – "Granice Rezydencje Miejskie" finansowanego z programu "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.