W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy studenckiej „Narcyz” | Wernisaż

Wernisaż wystawy studenckiej „Narcyz” | Wernisaż
Data rozpoczęcia 2022-05-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1 | Klub Muzyczny
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Podczas trwania „Sceny w Budowie” w przestrzeniach otwartych CSK zaprezentowane zostaną najciekawsze prace studentów siedmiu uczelni artystycznych z całej Polski. W tym roku motywem przewodnim wystawy będzie mit o Narcyzie.

Narcyzm - temat ten i jego znaczenie stał się kolejnym zagadnieniem prac studentów uczelni plastycznych w Polsce. Zobrazowanie tego pojęcia wydaje się być ważniejszą i ciekawszą prezentacją młodych twórców podczas Festiwalu Scenografii i Kostiumów VI edycji. Natura ludzka rodzi takie zachowanie, którego ślad zakłóca relacje z drugim człowiekiem. Interpretacja i wizja takich stanów poprzez obraz przybliży odbiorcy pojęcie narcyzmu. Czy jest to nadwrażliwość wobec swojej osoby, czy skierowanie na siebie i tylko na siebie. Język obrazu, instalacji to krok, by poprzez wrażliwość młodych twórców zajrzeć w pokłady tego stanu jakim jest narcyzm. Jest on symbolem miłości własnej, znakiem egoizmu i odwrócenia się od innych osób. Postać zamknięta we własnym świecie. Z jednej strony czuje się wszechmocna, z drugiej słaba, zakompleksiona. „Każdy artysta w jakimś sensie maluje siebie” - te słowa wypowiedziane przez Witolda Kaweckiego, który interpretuje obraz Caravaggia pt. Narcyzm, daje jedną z wielu odpowiedzi, jaką dostajemy w spotkaniu z obrazem tego artysty znajdującym się w Palazzo Barberini w Rzymie. Młodzieniec wpatrujący się w taflę wody jak w lustro smakuje swojej urody wierząc, że nie zakłóci jej tafli. W jakim kierunku pójdą prace studentów tegorocznej edycji Festiwalu - dowiemy się podczas majowej prezentacji. 

Profesor Leszek Mądzik, dyrektor artystyczny Festiwalu

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej