W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Szliśmy, skacząc po górach"

Wernisaż wystawy "Szliśmy, skacząc po górach"
Data rozpoczęcia 2009-11-26
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wernisaż

"Szliśmy, skacząc po górach" jest dedykowane Jerzemu Leszczyńskiemu - twórcy Teatru Wizji i Ruchu w rocznicę jego śmierci. Genialnego artystę oraz atmosferę teatru przypomni m.in. wystawa zdjęć ze spektakli autorstwa znakomitych fotografów oraz ekspozycja plakatów, których autorami byli: Andrzej Pągowski, Jerzy Janiszewski, Zofia Kopel-Szulc oraz Henryk Szulc.

Przybyli na wernisaż zobaczą także film, który powstał w oparciu o archiwalne nagrania zatytułowane "Rzeźbiarz powietrza" oraz wysłuchają fragmentu audycji nagranej w lubelskim radio, w której Jerzy Leszczyński mówi o sprawach najważniejszych.

Nie zabraknie również samej pantomimy. Aktorzy Teatru Wizji i Ruchu staną się żywą częścią wystawy.

Teatr Wizji i Ruchu powstał w 1969 roku. Założony przez Jerzego Leszczyńskiego stał się jednym z najciekawszych zjawisk w zakresie teatru eksperymentalnego, w którym podstawowym środkiem wyrazu jest ludzkie ciało. Założyciel Teatru Wizji i Ruchu - Jerzy Leszczyński, był scenarzystą, choreografem, reżyserem i aktorem, mimem wszystkich spektakli Teatru, którego siedzibą najpierw były Puławy, potem Lublin. Pantomimy uczył się jako adept szkoły Henryka Tomaszewskiego, a pierwsze kroki na scenie stawiał w studenckim teatrze pantomimy "Gest". Czerpiąc z pantomimy klasycznej, Jerzy Leszczyński znacznie rozbudował jej alfabet, wzbogacając go o doświadczenia japońskiego teatru NO i hinduskiego kathakali oraz środki ekspresji charakterystyczne dla takich dziedzin jak balet, modern dance czy akrobatyka. Jerzy Leszczyński był twórcą i pedagogiem metody teatralnej polegającej na zintegrowaniu pantomimy z wyżej wymienionymi i innymi dziedzinami ruchu oraz światłem i muzyką. W oparciu o "ruch utajony" i "ruch zwolnionej taśmy", stworzył nowy, nieznany dotąd styl zwany "teatrem wizji i ruchu".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej