W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Toys" Anny Konik

Wernisaż wystawy "Toys" Anny Konik
Data rozpoczęcia 2011-05-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Wernisaż

Istalacja wideo Anny Konik zatytułowana TOYS (2000) znajduje się w Kolekcji Sztuki Współczesnej gromadzonej przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Praca składa się z dwóch projekcji oraz lateksowych obiektów rzeźbiarskich. W filmach artystka przygląda się społeczności „wykluczonych” – pacjentów ośrodka terapeutycznego dla chorych na schizofrenię.


Anna Konik (ur. 1974) należy do grona polskich artystów nowej generacji. Uprawia fotografię i tworzy wideo instalacje o skomplikowanej strukturze narracyjnej. Skończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych broniąc dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2009 r. była nominowana do nagrody Paszport Polityki m. in. "za umiejętność wnikliwego rejestrowania tego, co trudne w ludzkiej egzystencji" (Katarzyna Włodarska) oraz za "dojrzałość i odwagę poruszania niepopularnych tematów - ludzi wykluczonych, starych, samotnych, zdziwaczałych" (Monika Małkowska).

Praca "Toys" (2000) ma formę dwukanałowej instalacji wideo, której towarzyszą elementy rzeźbiarskie - lateksowe odlewy kończyn ludzkich. Filmy są rejestracją życia ludzi chorych na schizofrenię, zarazem są próbą wniknięcia w ich osobny i złożony sposób odczuwania. Artystka oswaja świat trudnych i spychanych na społeczny margines przeżyć uwarunkowania pojęć "normalności" i "nienormalności".

Więcej na:www.zacheta.lublin.pl

Wystawa czynna do 5 czerwca, codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godz. 14.00-19.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej