W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy: Tytus Brzozowski - Miasta Fantastyczne

Data rozpoczęcia 2018-06-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej OKNA, ul. Peowiaków 12 (I piętro)
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy "Tytus Brzozowski - Miasta Fantastyczne". 

Autorem prezentowanych prac jest Tytus Brzozowski – architekt i akwarelista znany z baśniowych, niezwykle żywych i kolorowych scen miejskich. Artysta wykorzystuje w malarstwie zamiłowanie do historii, prowadzi swoiste gry z czasem, łącząc dawno zapomniane budynki ze współczesnymi perspektywami polskich miast. Jeden z obrazów, zaprezentowanych na wystawie przedstawia panoramę Lublina uzupełnioną o rozebraną w XIX wieku farę.

Wśród akwareli Tytusa Brzozowskiego znajdziemy panoramy Krakowa, Poznania, Gdańska czy Lublina, jednak jego główną inspiracją jest Warszawa. Swój program artystyczny opiera na poszukiwaniu stołecznego ducha i tożsamości. Wykorzystując charakterystyczne elementy pejzażu i architektury, tworzy nowe, fantastyczne światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze.

W malarstwie Tytusa Brzozowskiego zwracają uwagę surrealistyczne zdarzenia. Wśród dachów i kominów odnajdziemy poukrywane kostki do gry, ludzie poruszają się po łącznikach zawieszonych między budynkami, a nad miastem szybują fortepiany niesione przez kolorowe balony. Według artysty, fantastyczne elementy oddają ducha lekkiego chaosu ulic naszych miast. Dużą uwagę artysta przywiązuje do ludzi. Jego akwarele są gwarne i żywe, a wymarzone miasto pełne jest miejskich aktywności i postaci bawiących się na ulicach, a nawet dachach czy kominach.

Tytus Brzozowski jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej „Miastonauci”, przedstawiającej podróż po baśniowym świecie zbudowanym z ważnych budynków kształtujących charakter polskich miast.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne