W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy współczesnej sztuki ukraińskiej "Zriz Ukrainy"

Data rozpoczęcia 2010-07-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Wernisaż

Wernisaż wystawy współczesnej sztuki ukraińskiej Zriz Ukrainy.
Wystawa Zriz Ukrainy to swoista retrospekcja współczesnej sztuki ukraińskiej. Wystawa ukazuje polskiemu odbiorcy przekrój nurtów, problemów i form ukraińskiej sztuki współczesnej w autorskim wyborze kuratora Vlodko Kaufmana. Ideą projektu jest chęć prezentacji artystów wielu pokoleń pracujących ma gruncie sztuki współczesnej – od najstarszych, których można nazwać klasykami (Vasyl Bazhai, Tiberii Silvashi, Ihor Yanovych), po przedstawicieli najmłodszej generacji (Ruslan Tremba, Zhanna Kadyrova, Serhii Petliuk).

Zriz Ukrainy jest również próbą geograficznego ukazania wszystkich ważnych regionów, w których działają ukraińscy artyści sztuki współczesnej: Charków, Zaporoże, Chersoń, Mikołajów, Lwów, Iwano-Frankowsk, Użhorod.

Przełom polityczny z 1991 r. postawił artystów ukraińskich w nowej sytuacji. Stali się wtedy nie tylko obywatelami niepodległego państwa, ale też niezależnymi twórcami. Reakcja ukraińskiego środowiska artystycznego na te okoliczności była szybka. Nie udało im się jednak ukazać odrodzenia kultury ukraińskiej, odnieśli się jedynie do odchodzącego systemu i jego mentalności. Kolejnym przełomem była Pomarańczowa Rewolucja, ukraińskie obalenie muru. Był to motor do tworzenia nowej ukraińskiej sztuki.

Zriz Ukrainy jest kolejną odsłoną projektu L² potęgowanie kultury Lublina i Lwowa.

Organizatorzy/współorganizatorzy :
Fundacja TransKultura (Lublin)
Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
Stowarzyszenie społeczne Virmeńska 35 (Lwów)
Stowarzyszenie artystyczne Dzyga (Lwów)

Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Lublin – kandydata do tytułu Europejska Stolica Kultury 2016, Miasta Lwowa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronach:
www.warsztatykultury.pl
www.dzyga.com

Najważniejsze wydarzenia cykliczne