W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Zagłada Polskich Elit. Akcja AB Katyń

Wernisaż wystawy Zagłada Polskich Elit. Akcja AB Katyń
Data rozpoczęcia 2009-06-10
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Krańcowa 106
Kategoria Wernisaż

Wystawa składa się z trzech części.

Pierwsza, zatytułowana „Ku zbrodni”, poświęcona jest przygotowaniom do wojny i wspólnej niemiecko - radzieckiej agresji na Polskę. Informuje także o polityce okupacyjnej i współpracy okupantów.

Część druga, nosząca tytuł „Ludobójstwo”, tworzy podstawowy zrąb całego przedsięwzięcia wystawienniczego. Ten fragment wystawy został podzielony na cztery bloki: w pierwszym ukazano zbrodnię katyńską, czyli egzekucje polskich oficerów internowanych w ZSRR;
w drugim - Außerordentliche Befriedungsaktion wraz z pierwszymi niemieckimi akcjami eksterminacyjnymi, przeprowadzanymi od jesieni 1939 roku., oraz wywózkami Polaków do obozów koncentracyjnych; w trzecim bloku zaprezentowano kilka przykładów zbrodni popełnionych przez Niemców i Sowietów na członkach tych samych rodzin; w czwartym naszkicowano bilans ludobójstwa.

Część trzecia, zatytułowana „Pokłosie zbrodni”, jest posumowaniem powojennego procesu ścigania zbrodniarzy nazistowskich, odpowiedzialnych za akcję AB. Równolegle ukazuje zjawisko „kłamstwa katyńskiego” i etapy jego przezwyciężania w powojennej Polsce.

Na poszczególnych planszach wystawy znalazły się autorskie teksty wprowadzające, liczne dokumenty źródłowe (w formie faksymile i odpisów) oraz bogaty materiał ikonograficzny (reprodukcje zdjęć, rysunków, a nawet obrazów). Uzupełnieniem ekspozycji są specjalnie na tę okazję opracowane mapy.

Wystawa udostępniona Bibliotece przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie oddział w Lublinie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej