W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Zbigniewa Gortela „Podpatrzone jednym okiem”

Wernisaż wystawy Zbigniewa Gortela „Podpatrzone jednym okiem”
Data rozpoczęcia 2009-10-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Klub Osiedlowy "Ruta", ul. Różana 8
Kategoria Wernisaż

Zbigniew Gortel urodził się w 1944 w Częstochowie, studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się również doktoryzował i spędził pierwsze 25% lat swej pracy zawodowej, 30 lat spędził na Wydziale Fizyki Uniwersytetu prowincji Alberta w Edmonton (Kanada), gdzie właśnie zaczął ostatni okres w swym życiu jako „Professor Emeritus”.

Fotografia fascynowała go od dzieciństwa i do dziś pamięta ten moment podniesienia, kiedy w wywoływaczu zaczął pojawiać się czarno-biały obraz wykonanego samodzielnie zdjęcia. Nieuchronnie zbliżająca się emerytura i wyjście z pieluch fotografii cyfrowej zachęciły go w roku 2004 do powrotu do fotografii. Plecak, zawsze za mały i zawsze zbyt ciężki , mieszczący lustrzankę cyfrowa, obiektywy, karty pamięci, i lekki statyw stał się nieodłącznym towarzyszem krótkich wycieczek i dalszych wyjazdów.

W fotografii jest skrajnym realistą, co nie oznacza, ze stroni od głębokich komputerowych modyfikacji obrazów. Fizyka zmusza do perfekcji i precyzji i to podejście przeniósł do fotografii. Ostateczny obraz jest często wynikiem wielogodzinnego wydobywania na pierwsze miejsce tego co sensor kamery zanotował na równi z detalami mało ważnymi. Jego ulubionym tematem, w którego oddaniu stara się odnaleźć własny styl, jest otocznie człowieka, krajobraz miejski i sceny uliczne. Zmierza się też z krajobrazem naturą i portretem. Lubi abstrakt, ale tylko jako widz, a nie jego autor. Fascynuje go to jak światło, jego temperatura, barwa, kąt padania i stopień jego rozpraszania wpływają na diametralnie różne odbieranie tych samych scen i miejsc. Wnętrza startych bram, podwórek, wąskie zaułki i uliczki stają się nagle piękne i zachęcają do ich odwiedzenia. Oglądający tę wystawę powinni rozpoznać lub poszukać prezentowane tu kilka miejsc z Lublina. Jego ulubionym miejscem na Ziemi sa Włochy. Po wioskach i małych miasteczkach tego kraju może włóczyć się tygodniami z kamerą, robiąc zdjęcia i rozmawiając z ich mieszkańcami.

Jest członkiem klubu fotograficznego w Edmonton (Images Alberta Camera Club - IACC) i Kanadyjskiego Stowarzyszenia Sztuki Fotograficznej (Canmadian Association for Photographic Arts - CAPA), co pozwala mu na doskonalenie fotografii poprzez udział w konkursach i wystawianie zdjęć na krytykę środowiska. Jest współzałożycielem małego klubu fotograficznego kilku fotografików edmontońskich, którzy na comiesięcznych spotkaniach krytykują bezlitośnie zdjęcia swych kolegów. Zdobył kilkadziesiąt pierwszych, drugich i trzecich nagród na comiesięcznych konkursach IACC i kilka medali w corocznych konkursach CAPA. Wystawiał swe zdjęcia na indywidualnych pokazach w Edmonton (TU Gallery), w Warszawie (Galeria Zadra) i w Rykach (Rycki Dom Kultury). Kilka jego zdjęć użytych zostało w kalendarzu, na okładce debiutanckiego CD (piosenkarki, której zdjęcie znajduje się też na tej wystawie) i opublikowane zostało w Canadian Camera. Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie, jak również wiele innych zrobionych w ubiegłych pięciu latach, obejrzeć można w jego witrynie internetowej www.letrog.smugmug.com

Powiązane:

Dom Kultury "Ruta"

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej