W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy zdjęć Mariusza Domaszewicza pt. "Fotograf słowa"

Wernisaż wystawy zdjęć Mariusza Domaszewicza pt. "Fotograf słowa"
Data rozpoczęcia 2013-08-29
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wernisaż

Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Mariusza Domaszewicza pt. "Fotograf słowa".

Mariusz Domaszewicz od młodości pasjonował się fotografią. Rzemiosła uczył się w Klubie Fotograficznym "Jupiter” w Szydłowcu pod kierunkiem Wiesława Wismonta. Za swe fotograficzne osiągnięcia otrzymywał nagrody. Organizował liczne wystawy swoich zdjęć. Zdobył również uznanie w środowisku fotografów.
Drugą dziedziną twórczości Mariusza była poezja. Większość jego utworów zawiera tomik pod tytułem "Teksty gramoffonowe”, który autor wydał pod koniec życia. Strofy, które podsumowują zebrane tam wiersze oraz są krótką autoprezentacją autora, zawiera utwór zamykający zbiór:

Debiutant tuż przed czterdziestką
kurtyna w górze – blokada.
Punktowe światło oślepia
rozświetla dno swe szuflada.

Fotograf słowa – ceramik
przez tubę teksty ogłasza
z dna podniesiony Titanic
śmieszy, tumani, przestrasza.

Tytuł zbioru „Teksty gramoffonowe” nawiązywał do działalności zespołu rockowego ,,Gramoffon”, który był pomysłem dwóch osób: Mariusza i jego bliskiego przyjaciela Roberta Jędrzejczyka. Robert komponował muzykę do wierszy Mariusza i w ten sposób powstawała dyskografia grupy.
Mariusz Domaszewicz zmarł w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2008 roku podczas wyjazdu na Bagna Biebrzańskie, gdzie fotografował ptaki. Był tłumaczem, fotografikiem i ornitologiem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej