W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Widowisko: "OPTICON czas między 3D a 2D”

Widowisko: "OPTICON czas między 3D a 2D”
Data rozpoczęcia 2022-04-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator Warsztaty Kultury oraz ACKiM UMCS „Chatka Żaka”
Udział Bezpłatny
Kategoria Widowisko

Nie możesz doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów? Jesteś miłośnikiem sztuki cyrkowej i z przyjemnością oglądasz spektakle teatralne?

Jeżeli tak, to Incydent Polski z pewnością przypadnie Ci do gustu! Warsztaty Kultury oraz ACKiM UMCS „Chatka Żaka” zapraszają w dniach 22-24 kwietnia na wydarzenie, w ramach którego będziemy oglądać prezentacje tworzących się spektakli polskich artystów cyrkowych.

Incydent Polski to konkurs na najciekawsze pomysły spektakli cyrkowych, który został ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Warsztaty Kultury. Zakwalifikowani do niego artyści mają szansę otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe, a w efekcie wyprodukować swoje przedstawienie. Jednym z etapów konkursu jest prezentacja krótkich, 20 minutowych pokazów składających się z wybranych scen przedstawienia przed żywą publicznością. Wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie i dyskusja, podczas której publiczność i zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami na temat przedstawionych prac.

Zobaczymy około 10 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to występy zarówno solowe, jak i grupowe. Zróżnicowana tematyka spektakli traktuje o sprawach lekkich, poruszających problemy dnia codziennego, ale nie zabraknie również tych o tematyce poważnej i głębokiej. Stylistyka balansuje pomiędzy komedią i żartem, a poezją i eksperymentalną formą wyrazu. Pokazy zawierają szereg widowiskowych dyscyplin cyrkowych, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, aerial czy iluzja. Podczas prezentacji artyści będą mieli szansę po raz pierwszy skonfrontować swoje prace z żywą publicznością, opiniami krytyków czy innych artystów. 

Dodatkiem specjalnym wydarzenia będzie prezentacja spektaklu prestiżowego Europejskiego konkursu „Circus Next” pt. „OPTICON czas między 3D a 2D”.

Prezentacje work in progress
Kiedy:
 22 i 23 kwietnia 2022 (piątek i sobota) od godz.16:00 do 21:00
Gdzie: ACKiM UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
Artyści: Ale Circus Dance Company, Kamil Dziliński, Roman Słomka i Wojtek Rotowski, Tomasz Piotrowski, Marta Cywińska i Mikołaj Pawlaczuk, Marta Mądry, Piotr Sikora
Wstęp wolny.

"OPTICON czas między 3D a 2D” - Eliska Brtnicka (Czechy)
Akrobatyczno-fizyczne widowisko o utrzymaniu ruchu na nieruchomym zdjęciu. Spektakl łączy w sobie elementy performance, instalacji i wystawy fotograficznej. Pokaz widziany niejako okiem kamery oferuje wiele punktów widzenia do oglądania poruszającego się ciała. Ciało, przesiąknięte zapachem wywoływacza i utrwalacza fotograficznego, stara się zrozumieć własne dwuwymiarowe istnienie przez obiektywy fotograficzne i choreograficzne. Spektakl odbędzie się w formie tzw. site specyfic (pokaz dopasowany i dedykowany przestrzeni, w której jest prezentowany) .Wersja site-specific grana w nieużywanym basenie miała swoją premierę 15 i 16 grudnia 2018 roku w Pradze.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 24.04.2022 (niedziela) godz. 17:00
Wstęp wolny.

Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28-31 lipca 2022 na Starym Mieście w Lublinie. Program karnawału różni się znacznie od tradycyjnego rozumienia cyrku. Lubelska impreza to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performancem a teatrem. Na ulicach Lublina zagoszczą także buskerzy, wywodzący się z dawnej ulicznej sztuki ludycznej. Warto wspomnieć, że podczas festiwalu nie zobaczymy artystów wykorzystujących do pokazów zwierzęta.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej