W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczne Czytanie" Józef Czechowicz

Wieczne Czytanie" Józef Czechowicz
Data rozpoczęcia 2017-03-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” , ul. Judyma 2A
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł – normalny 5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)
Kategoria Spotkanie literackie

Józef Czechowicz – poeta z Lublina i poeta Lublina, awangardzista i katastrofista, który jednocześnie jest kojarzony z sielskim obrazami wsi i prowincji. Warto zadać pytanie – w jaki sposób w jego twórczości i biografii spotyka się doświadczenie nowoczesności z ucieczką w „rajską dziedzinę ułudy” o romantycznej jeszcze proweniencji. Pytajmy o to, jakiego Czechowicza chcemy w Lublinie znać i (przepraszam za brzydkie słowo) promować – tego trudnego, wewnętrznie powikłanego, pełnego lęków, zagubionego w przyśpieszającym wciąż świecie nowych technologii, idei i ideologii, a może autora sugestywnych „obrazków z prowincji”, usypiającego nas w monotonnym rytmie wizji kresowych krajobrazów, piszącego o „Lublinie, który nad łąką przysiadł”. Bez względu na to, jaką odpowiedź wybierzemy – czytajmy Czechowicza, najlepiej wiecznie.

Irena Jun – aktorka warszawskiego Teatru Studio. Wykładowca Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie prezentując swoje spektakle na podstawie twórczości A. Mickiewicza, C. K. Norwida, W. Gombrowicza, W. Szymborskiej czy J. Tischnera. W wydanej w USA książce pt. „Women in Beckett” uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak „SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun”. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis „Zasłużony Kulturze Polskiej”, a ostatnio Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

WIECZNE CZYTANIE
Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy poezję czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że wiersze czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla poetów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Kurator cyklu – Mateusz Nowak. Konsultacja literacka – dr Jarosław Cymerman – adiunkt w Zakładzie Teatrologii Instytutu Filologii Polskiej UMCS, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, teatrolog i literaturoznawca.