W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczne Czytanie/ Lubelskie Karmelitanki Bose

Wieczne Czytanie/ Lubelskie Karmelitanki Bose
Data rozpoczęcia 2019-12-15
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł
Kategoria Spotkanie

Wieczne Czytanie/ Lubelskie Karmelitanki Bose. Wydarzenie podsumowujące projekt Kobiety za murem. Życie i twórczość lubelskich karmelitanek bosych w XVII i XVIII wieku. 

W Lublinie epoki staropolskiej istniały dwa klasztory karmelitanek bosych (przy dzisiejszych ulicach: Świętoduskiej i Staszica). Przez konwenty te, do końca XVIII wieku przewinęło się łącznie 180 kobiet. Badanie piśmiennictwa zakonnic w jednorodnej przestrzeni miasta służy przywracaniu pamięci o kilku pokoleniach zakonnic, które – choć za wysokim murem – żyły w Lublinie. Podczas spotkania Irena Jun przywoła fragmenty ich tekstów: autobiografii, ekstaz, listów, wizji mistycznych, wyznań i żywotów.

Irena Jun – wielokrotna gościni Węglina. Aktorka warszawskiego Teatru Studio. Monodramistka i reżyserka. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w Polsce i za granicą. W wydanej w USA książce pt. Women in Beckett uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis Zasłużony Kulturze Polskiej oraz Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

  • Czyta – Irena Jun
  • Wprowadzenie – dr hab. Anna Nowicka-Struska
  • Oprawa wizualna – Ludomir Franczak
  • Oprawa dźwiękowa i muzyczna – Wojciech Tryksza i Magdalena Żelazko

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej