W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór literacko-muzyczny Leszka Długosza „Niejaki LD, czyli w stronę własną”

Wieczór literacko-muzyczny Leszka Długosza „Niejaki LD, czyli w stronę własną”
Data rozpoczęcia 2014-09-10
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Kategoria Spotkanie

Leszek Długosz – w polskim pejzażu kulturowym to postać wybitna i odrębna. Poeta, pieśniarz, kompozytor, pianista, aktor, autor tomików poetyckich, m.in. Lekcje rytmiki (1973), Na własną rękę (1976), Lekkie popołudnie (1989), Gościnne pokoje muzyki (1992), Z tego co jest (1996), Poezje (2001), Dusza na ramieniu. Wiersze i piosenki (2002), Podróżne – ilustracje Janusza Kapusty (2008); płyt autorskich, autor programów radiowych i telewizyjnych, także felietonista. Stanowi Długosz osobowość iście renesansową. Leszek Długosz to również legenda i jedna z najbardziej twórczych osobowości Zespołu „Piwnicy pod Baranami” z jej najlepszych czasów.
Leszek Długosz studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Koncertuje, nagrywa, publikuje, występuje w filmie (m. in. Trzecia część nocy, Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego), uprawia felietonistykę („Czas Krakowski”,„Rzeczpospolita”, „Dziennik Polski”). W tygodniku „w Sieci” prowadzi autorską rubrykę poetycką. Zajmuje się pedagogiką. W Studium Literacko--Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi warsztaty poetyckie.Leszek Długosz występował w kraju, w niemal całej Europie, m.in. w Moskwie, a także na Syberii i w Ameryce Północnej. Człowiek wolny i niestowarzyszony, reprezentant bohemy krakowskiej, a jednocześnie niestroniący od nurtu bieżących wydarzeń, nieukrywający swoich przekonań i umocowań etycznych. Jest laureatem nagrody artystycznej Miasta Krakowa, stypendystą Rządu Francuskiego, Mistrzem Mowy Polskiej Vox Populi 2007. W roku 2008 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Leszek Długosz prywatnie to mąż, ojciec, opiekun psa (suki bullterierki), miłośnik pływania, entuzjasta zieleni i wody. Pytany o hobby, najczęściej odpowiada: i s t n i e n i e – możliwości, granice…

W roku 2013 Wydawnictwo Fabri Biblioteka Konesera wydało – zapowiadany od dłuższego czasu – wzbogacony dokumentacją archiwalną tom wspomnieniowo-eseistyczny Leszka Długosza Pod Baranami. Ten szczęsny czas... Sceny i obrazy z życia piwnicznego w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.

W trakcie spotkania będzie można nabyć książki Leszka Długosza!

Wstęp wolny!