W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny. Mity i legendy" – fragmenty książki Oli Hnatiuk czyta i opowiada Grażyna Lutosławska

"Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny. Mity i legendy" – fragmenty książki Oli Hnatiuk czyta i opowiada Grażyna Lutosławska
Data rozpoczęcia 2017-07-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Próba Cafe – PATIO, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

W książce zebrano legendy o stworzeniu świata, Bogu i Szatanie, o ulubionych huculskich świętych i nie mniej ulubionych postaciach huculskiej mitologii – czartach, szczezunach, osynawcach, czyli różnych odmianach diabła, oraz o wiedźmach, opyrach, mawkach i czuhajstrach. Przed Czytelnikiem powstaje niesamowity, wydawałoby się na zawsze utracony świat, znany chyba jedynie z „Cieni zapomnianych przodków” M. Kociubińskiego czy epopei „Na wysokiej połoninie” S. Wincenza. Książkę z zachwytem odbierają dzieci, których wyobraźnia najbliższa jest naiwnemu postrzeganiu świata opowiadających – autorów legend.

Fragmenty książki Oli Hnatiuk przeczyta Grażyna Lutoslawska – dziennikarka i pisarka od 1988 roku związana z Polskim Radiem Lublin. Jest autorką scenariusza teatralnego „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”, autorką kilkunastu słuchowisk radiowych i wielu tekstów piosenek, w tym do spektaklu „Królowa Śniegu” (muz. Janusz Grzywacz, premiera Teatr Miejski w Gdyni luty 2013). Pisze książki dla dzieci, m.in.: „Leon i kotka czyli jak rozumieć mowę zegara” (wyd. fro9, 2004). Swoje eseje, wywiady i opowiadania publikowała m.in. w berlińskim magazynie „polenplus”, pismach „Akcent”, „Klematis” i „Brulion Kazimierski” oraz międzynarodowym zbiorze opowiadań pod hasłem Freud sein (Studgart 2010). Nagrodzona m.in. tytułem Mistrz Mowy Polskiej (2013) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2012).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej