W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wielkanocne kolędowanie
Data rozpoczęcia 2022-04-10
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Spotkanie

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość zaśpiewania kolęd w samym środku wiosny! Pucheroki, turki, śmierguśnicy, siuda baba i siwki – kto to właściwie jest i o co chodzi z tymi przebierankami i kolędowaniem na Wielkanoc? Przyjdź i dołącz do szalonej, ludowej zabawy!

Spotkaliście kiedyś rajmaksa, śmierguśników albo pucheroka? Wiecie, po co brodaczom kije, jukacom baty, a maciduli wypchany królik? Jesteście ciekawi, dlaczego siuda baba smaruje ludzi sadzą? Wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą? Poznajcie kolędników z całej Polski, przeczytajcie związane z nimi historie i obejrzyjcie ich zadziwiające przebrania.


W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie i warsztaty z Anną Kaźmierak – autorką oszałamiająco kolorowej książki aktywnościowej „Turonie, żandary, herody” – najlepszej graficznej książki obrazkowej 2020 roku według Polskiej Sekcji IBBY. Utwór wprowadza w magiczny świat wiejskich kolędników – od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Uczestnicy spotkania zaśpiewają popularne niegdyś piosenki i oracje Wielkanocne, a podczas zabaw plastycznych wykonają niezbędne do tych obrzędów rekwizyty.

Spotkanie, połączone z warsztatami plastycznymi, odbędzie się w Niedzielę Palmową. To nietypowa data, ale i wydarzenie jest wyjątkowe, bo spotkamy się, by wspólnie pokolędować, mimo że kolędy będą nieco inne, niż te tradycyjne. Z pewnością będzie wesoło i twórczo – podkreśla Emilia Kietlińska-Drozd z Warsztatów Kultury.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup książek autorki w promocyjnej cenie. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej odsłony projektu Patterns of Europe/Wzory Europy. 

Biogram prowadzącej: 
Anna Kaźmierak
– (ur. 1983 r.) absolwentka Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Malarstwa na ASP w Łodzi, malarka, ilustratorka i graficzka. Od kilku lat zgłębia tradycyjną kulturę polskiej wsi. Kontakt z artystką: annakazmierak.pl.

O książce: 
„Turonie, żandary, herody”
Tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

Dla kogo: dla dzieci w wieku 6-12 lat i ich rodziców/dziadków/opiekunów
Zapisy: udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie www.warsztatykultury.pl