W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wielkie Lubelskie Malowanie Pisanek

Wielkie Lubelskie Malowanie Pisanek
Data rozpoczęcia 2017-04-11
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

„Ludzie, malujcie pisanki” to drugie z cyklu spotkań w ramach projektu Laboratorium Obrzędu Miejskiego z okazji 700-lecia Lublina, przygotowane przez ACK UMCS „Chatka Żaka” i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. Celem tych wydarzeń jest nie tylko prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze, ale również integracja miejskiej społeczności i wspólne świętowanie.

"Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? - Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc." Tak niegdyś ludzie tłumaczyli potrzebę malowania pisanek. Jajko w różnych kulturach odgrywało szczególną rolę. Pisanka jest symbolem urodzaju, płodności, ale także magicznym talizmanem. Spotkanie organizowane w ramach Laboratorium Obrzędu Miejskiego będzie poświęcone zdobieniu jajek techniką batikową, która polega na „pisaniu” wzoru na skorupce za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko zanurza się w przygotowanych barwnikach – od najjaśniejszego do najciemniejszego.

Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały: pisaki, wosk, barwniki. Można zabrać ze sobą jajka (najlepiej białe), choć będzie też kilka w zapasie. Z racji tego, że barwniki są trwałe, uczestnicy są proszeni o strój, którego nie żal poplamić. Zabawa będzie przednia, a w czasie Świąt stół ozdobi własnoręcznie wykonana, niepowtarzalna lubelska miejska pisanka.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej