W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

William Szekspir: Jak wam się podoba

William Szekspir: Jak wam się podoba
Data rozpoczęcia 2019-05-22
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Czytelnia Dramatu zaprasza na kolejną odsłonę cyklu czytań scenicznych poświęcony twórczości Williama Szekspira. Tym razem reżyserka Elżbieta Depta bierze na warsztat komedię „Jak wam się podoba”.

W teatrze elżbietańskim młodzieńcy „zanim im się puściła broda” grali role kobiece. Jednak nie we wszystkich sztukach Szekspira przebieranie się jest tylko konwencją. W „Jak wam się podoba” jednym z tematów potraktowanym bardzo serio jest płeć płci. Postać Rozalindy posiada drugie imię: Ganimed. Szekspir używa wobec niej naprzemiennie zaimki męskie i żeńskie. Ganimed oznacza miłośnika mężczyzn. Jest to dziewczęcy chłopak do kochania. Rozalinda nie jest po prostu kobietą nieudolnie przebraną za mężczyznę, ale jest Ganimedem. Łączy w sobie i wykorzystuje do przeprowadzanie własnych intryg, aspekty męskie i kobiece osobowości. Uwodzi zarówno mężczyzn jak i kobiety, i zdaje się sprawiać jej to wielką przyjemność. Tak jak współczesne Drag Queen uwielbia przebieranki i kreację. Podczas czytania dramatu postaramy się pójść za autorem i zabawić tą konwencją, zadać pytanie – jaka jest płeć Rozalindy?

Po czytaniu zapraszamy na rozmowę i spotkanie z realizatorami. 

prowadzenie: Dominik Gac
kurator wiosennej edycji serii czytań Shake: Maciej Gorczyński

Elżbieta Depta – (1987) absolwentka reżyserii dramatu na krakowskiej AST, wcześniej ukończyła z tytułem magistra Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia artystyczne 2014. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014.  Wyreżyserowała spektakle: „Romville” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” na podstawie reportażu  Swietłany Aleksijewicz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Kim” w TR Warszawa, spektakl „Solaris” na podstawie prozy Stanisława Lema Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, spektakl „Dziób w dźiób” tekst Malina Prześluga, Teatr im.Andersena w Lublinie, „Moją ulicą płynie rzeka”zwycięski projekt konkursu Modelatornia, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, spektakl „Dwanaście prac Heraklesa” Teatr Groteska w Krakowie.Uczestniczka międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali teatralnych, Festiwalu POP UP, Sopot Non Fiction 2017, Projektu Teatr Polska 2016, finału projektu Teren TR 2015, laureatka Międzynarodowego Konkursu na photo.mov w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2013, wyróżniona podczas 6 Międzynarodowego festiwalu Filmowego Emigra. Poprzez teatr rozwija również inicjatywy społeczne – w ramach pracy dla Stowarzyszenia Na Rzecz Romów „Newo Dziwipen” prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci romskich, oraz warsztaty interkulturowe w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

reżyseria: Elżbieta Depta; czytają: Maciej Czerniak, Maciej Grubich, Daniel Lasecki, Kacper Lech, Jan Tuźnik, Jarosław Tomica

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej