W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Włodek Pawlik „Struny na ziemi” - transmisja koncertu z Teatru Starego

Włodek Pawlik „Struny na ziemi” - transmisja koncertu z Teatru Starego
Data rozpoczęcia 2012-03-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Plac po Farze
Kategoria Koncert

Koncert „Struny na ziemi” to wydarzenie promujące jeden z najważniejszych polskich albumów jazzowych 2011 r. pod tym samym tytułem. Literacki kunszt Jarosława Iwaszkiewicza w połączeniu z muzyczną wirtuozerią Włodka Pawlika. Kompilacja słownego liryzmu i jazzowego brzmienia w jednej muzycznej opowieści. Fortepianowym improwizacjom towarzyszą interpretacje Lory Szafran, Roberta Więckiewicza i Marka Bałaty.

O melodyjności utworów Iwaszkiewicza świadczy ich wykorzystanie w autorskich interpretacjach przez Karola Szymanowskiego, Tadeusza Szeligowskiego czy Czesława Niemena. Muzyka zdaje się przenikać do jego utworów w sposób zupełnie naturalny, stając się ich niezbędnym pierwiastkiem. Nie bez wpływu pozostaje tu muzyczne wykształcenie pisarza. Iwaszkiewicz przez sześć lat studiował w klasie fortepianu, komponował też własne utwory. Projekt „Struny na ziemi” w niekonwencjonalny sposób przybliża poezję pisarza, przeważnie kojarzonego z prozą. Płyta została świetnie przyjęta przez krytykę, doceniono jej świeżość, niekonwencjonalność i wysoką jakość.

Album „Struny na ziemi”, porównywany do najlepszych produkcji Herbiego Hancocka, nie jest pierwszym dziełem Pawlika inspirowanym literaturą. Fortepianowym aranżacjom uległ też m.in. „Anhelli” Juliusza Słowackiego.

Utwory Iwaszkiewicza zostaną zinterpretowane w wokalnych wersjach przez Lorę Szafran i Marka Bałatę oraz w recytacjach w wykonaniu Roberta Więckiewicza. Artystom akompaniuje zespół uznanych muzyków w składzie Paweł Pańta, Cezary Konrad i Mikołaj Wielecki.