W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wojciech Majewski Quartet „Grechuta”

Wojciech Majewski Quartet „Grechuta”
Data rozpoczęcia 2018-11-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Udział Płatny
Koszt udziału I - 50 zł, II - 40 zł, III – 25 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Koncert

Wojciech Majewski – fortepian
Maciej Sikała – saksofon
Michał Kapczuk – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Znakomity polski pianista jazzowy, Wojciech Majewski, postanowił wrócić do repertuaru ze swojej pierwszej płyty wydanej w 2001 roku i przypomnieć, jak w wykonaniu jazzowego kwartetu brzmią utwory Marka Grechuty. Słowom zachwytu nad wydaną płytą nie było końca. Czesław Niemen mówił wtedy o oczarowaniu tą interpretacją i szczególnej estetyce. Daniel Wyszogrodzki pisał, że Wojciech Majewski nie tylko odczytał na nowo muzykę Grechuty, ale uwolnił z niej potencjał, którego istnienia nie podejrzewaliśmy. To utwory pełne piękna i prostoty, które mimo, że są nasączone jazzową interpretacją, nie gubią charakterystycznego dla Marka Grechuty klimatu.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Stary

Wojciech Majewski - panista, kompozytor, aranżer. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie fortepianu. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson, Andrzej Bauer, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Magda Umer, Grzegorz Turnau, Wiesław Komasa i inni. Koncertował w wielu krajach europejskich a także w USA i Izraelu, uczestnicząc w festiwalach, takich jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warszawa Singera czy Jazz Open w Stuttgarcie. 
Kompetencje muzyczne pozwalają Majewskiemu na tworzenie i wykonywanie zarówno jazzu jak i muzyki klasycznej. W roku 2008 skomponował „Suitę na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę smyczkową”, wykonaną z Andrzejem Bauerem i orkiestrą „Aukso” pod batutą Marka Mosia. Ciekawym przykładem operowania nowoczesnym językiem muzycznym jest utwór „Pamięci Strawińskiego”. W roku 2014 artysta wziął udział w obchodach „Roku Jana Karskiego” z dużym powodzeniem wykonując „Koncert fortepianowy” Henryka Warsa z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej. W roku 2015 ukazał się album "Wojciech Majewski gra Skriabina", entuzjastycznie przyjęte przez krytykę. Jednym z pierwszych słuchaczy płyty był Nigel Kennedy, który nazwał Majewskiego "największym polskim pianistą naszych czasów". Wojciech Majewski jest także autorem bestsellerowej biografii Marka Grechuty (Znak, 2006). Jesienią 2017 ukazał się nowy, premierowy album artysty: „Nie było lata”.

Maciej Sikała - ur. w 1961 r . w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współracował, koncertując lub nagrywając, z czołówką polskiej sceny jazzowej m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem oraz z muzykami z zagranicy takimi jak: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey.
Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyk". W ankiecie miesięcznika Jazz Forum ,,Jazz Top'' zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2005 , 2010 i 2012-2014.

Michał Miśkiewicz - perkusista o wyrazistym, rozpoznawalnym stylu, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako szesnastolatek zadebiutował w zespole Jana „Ptaszyna ‘’ Wróblewskiego. Rok później do stałej współpracy zaprosił go Tomasz Stańko. Jako członek jego kwartetu Michał uczestniczył w nagraniach płyt dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM oraz wiele lat koncertował na liczących się scenach Europy czy USA.
Miśkiewicz jest także członkiem zespołu MARCIN WASILEWSKI TRIO (niegdyś SIMPLE ACOUSTIC TRIO), z którym zdobył wiele wyróżnień, m.in. nagrodę radiowej Trójki „Mateusz 2011”. Zespół ten również dostał się pod skrzydła ECM nagrywając dla tej wytwórni płyty: „Trio” (2005, nagroda Fryderyk), „January” (2008, nagroda Fryderyk), „Faithful” (2011), oraz najnowszą „Spark of Life” (2014, nagroda Fryderyk). Odniosły one duży sukces zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyki międzynarodowej. Michał współpracował z całą czołówką polskiego jazzu, miał również okazję zetknąć się z największymi nazwiskami jazzu światowego, m.in.: Busterem Williamsem, Billy Harperem, Dino Saluzzim, Arthurem Blythem, Joe Lovano, Johnem Surmanem, Mikem Turnerem, Gregoir Maretem, Andersem Jorminem, Palle Daniellsonem, Bobo Stensonem. Okazjonalnie występował również z artystkami z pogranicza muzyki pop – Anną Marią Jopek, Katarzyną Nosowską czy Kayah.

Sławomir Kurkiewicz - polski kontrabasista najbardziej znany z ponad 20- letniej współpracy z pianistą Marcinem Wasilewskim i perkusistą Michałem Miśkiewiczem. Wspólnie tworzą monolityczne Trio, które obok międzynarodowej renomy ugruntowanej w zespole legendarnego trębacza i kompozytora Tomasza Stańko, jest uznawane za jedną z czołowych formacji europejskiego jazzu ostatnich lat. Często podkreślane przez krytykę i publiczność telepatyczne porozumienie między muzykami pozwoliło Sławomirowi Kurkiewiczowi rozwinąć solidny, twórczy i liryczny styl. Razem z Tomaszem Stańko występował obok wspaniałych artystów takich jak Dino Saluzzi, John Surman, Michelle Makarski, David Virelles, Joey Baron, Anders Jormin, Gerald Cleaver, Craig Taborn, Lee Konitz, Billy Harper, Marilyn Mazur, Zohar Fresco czy Marcus Miller. Jako sideman występował z wieloma wybitnymi muzykami takimi jak Joe Lovano, Arthur Blythe, Greg Osby, Michał Urbaniak, Anna Maria Jopek, Adam Pierończyk czy Leszek Możdżer.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej