W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wojciech Orliński. Bitwa o kulturę. #przyszłość

Wojciech Orliński. Bitwa o kulturę. #przyszłość
Data rozpoczęcia 2014-02-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Cykl wywiadów Romana Pawłowskiego z ludźmi kultury o przyszłości sztuki i kultury.

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

prowadzenie: Roman Pawłowski
gość: Wojciech Orliński

Dlaczego przyszłość?
Polska przechodzi największą modernizację w swojej historii. Zmiany obejmują wszystkie sfery życia: politykę, gospodarkę, kulturę, obyczajowość, modele życia. Do powszechnego użycia wchodzą nowe technologie, które zmieniają codzienne życie. Jednocześnie polska debata publiczna jest zanurzona w historii. Analiza przeszłości jest ważna, ale po to by się rozwijać, powinniśmy poszukać innego układu odniesienia – nie w przeszłości, ale w przyszłości. Warto zbadać, w jaką stronę podążamy, to znaczy rozpoznać szanse i zagrożenia, oswoić się z nimi i zacząć realnie kształtować przyszłość.
Teoretyczną inspiracją dla projektu są badania „Media i kultura 2030” przeprowadzone we Francji, określające możliwe kierunki rozwoju kultury i wynikające stąd sugestie dla polityki kulturalnej. Moim horyzontem czasowym będzie również rok 2030. Chcę pytać zarówno o projekty przyszłości, oparte na przewidywaniach, jak i o utopie, które mówią więcej o naszych dzisiejszych pragnieniach, potrzebach i wyobrażeniach, niż o realnej wizji jutra. Moim celem jest określenie wyzwań, przed którymi stoimy jako twórcy, obywatele i ludzie. Roman Pawłowski

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej