W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wojciech Prażmowski. Wernisaż i spotkanie

Wojciech Prażmowski. Wernisaż i spotkanie
Data rozpoczęcia 2014-10-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Wystawa

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Prof. Leszek Mądzik oraz Teatr Stary w Lublinie mają przyjemność zaprosić na wystawę fotografii Wojciecha Prażmowskiego realizowaną w ramach działalności Galerii na płocie. Wystawa eksponowana będzie od 16 października do 7 grudnia 2014 na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie.

Ekspozycja obejmie 67 fotografii będących swoistym zapisem artystycznych „zdziwień”, refleksją nad czasem i przemijaniem oraz zaproszeniem do pochylenia się i zadumy nad Pięknem Pospolitym, które wciąż czeka na nasze odkrycia.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 16 października 2014 r. o godz. 18.00 w Teatrze Starym w Lublinie. Wstęp wolny.

Wojciech Prażmowski urodził się w Częstochowie w 1949 roku. Fotografią zajmuje się od 1968 r. (udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie). Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmowa, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Do chwili obecnej uczestniczył w ponad 300 wystawach fotograficznych w kraju i zagranicą. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą „foto – obiektów”. Prace w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. Jest profesorem, doktorem habilitowanym, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W Lublinie Prażmowski prezentuje 67 wielkoformatowych, barwnych fotografii powstałych w Polsce w latach 2003-2006. Zestaw ten stanowi wybór z ponad trzech tysięcy fotografii powstałych w tamtym okresie.

Tematem ekspozycji są rozumiane dosłownie i w przenośni "peryferia i pogranicza" oraz dokonane tam "fotograficzne odkrycia". Prażmowski w tego typu fotografii - quasi dokumentalnej - niezmiennie wierny pozostaje zasadzie "fotograficznych zdziwień". To one są siłą sprawczą jego działań. Owe zdziwienia, traktuje z wielką nabożnością i powagą.

Na jego fotografiach nie ma fajerwerków, celebrytów i "piękna wielkich miast". Tematyka jest podrzędna, niepopularna. "Kategorii czwartej", jak sam powiada. Jest za to refleksja o czasie i przemijaniu oraz zaproszenie do pochylenia się i zadumy nad Pięknem Pospolitym, które czeka na nasze odkrycia.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej