W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wschodni Express | Premiera książki: Zoltán Mihály Nagy „Szatański pomiot”

Wschodni Express | Premiera książki: Zoltán Mihály Nagy „Szatański pomiot”
Data rozpoczęcia 2021-06-26
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Próba Cafe, ul. Grodzka 5a – patio
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

przekład z węgierskiego: Daniel Warmuz, projekt okładki Ewelina Kruszewska
W spotkaniu wezmą udział: Zoltán Mihály Nagy – autor, Daniel Warmuz – tłumacz, Jan Burnatowski – prowadzenie
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i w PJM.

Poetycka opowieść o losach młodej Węgierki z Zakarpacia, na której życiu położyły się cieniem burzliwe dzieje regionu, naznaczone wkroczeniem Rosjan w końcu II wojny  światowej oraz deportacjami węgierskiej ludności do Związku Radzieckiego – tzw. „maleńkij robot”. Zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.

Zoltán Mihály Nagy | Węgry (ur. 1949 r. w Mużijewie/Nagymuzsaly) – poeta, prozaik, redaktor, jeden z ważniejszych reprezentantów literatury węgierskiej tworzonej na Zakarpaciu w Ukrainie. Laureat m.in. Nagrody im. Attili Józsefa (2005) i Sándora Máraiego (2021). Debiutował tomem wierszy Dolgok igézetében (1983, Pod urokiem rzeczy). Uznanie na Węgrzech przyniosła mu powieść poetycka Szatański pomiot (1991). Jej kontynuację stanowią tytuły: Tölgyek alkonya (1996, Zmierzch dębów) i A teremtés legnehezebb napja (2004, Najtrudniejszy dzień stworzenia). Mieszka w Popovie/Csonkapapi na pograniczu ukraińsko-węgierskim.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2021

Informacja o wejściówkach