W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Współczesna ilustracja książkowa w Niemczech"- wernisaż

"Współczesna ilustracja książkowa w Niemczech"- wernisaż
Data rozpoczęcia 2007-12-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Sztuki Domu Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wernisaż

Otwarcie wystawy poprzedzi konferencja prasowa organizatorów i uczestników o godz. 17.00

Gościem wystawy jest Katja Wehner, artystka grafik z Niemiec, ilustratorka książek.

Wystawa, przygotowana wspólnie przez Goethe-Institut i Muzeum Książki Ilustrowanej w Troisdorf, prezentuje na przykładzie 13 wybranych reprezentatywnych publikacji przegląd twórczości ważniejszych niemieckich ilustratorów książek. Obok uznanych na świecie klasyków obecne jest tu młode pokolenie grafików, których prace odzwierciedlają najnowsze tendencje w niemieckiej ilustracji książkowej.

Wystawa prezentuje prace następujących artystów: Jutta Bauer, Rotraut Susanne Berner, Nadia Budde, Klaus Ensikat, Wolf Erlbruch, Jacky Gleich, Nikolaus Heidelbach, Sybille Hein, Janosch, Karoline Kehr, Axel Scheffler, Philip Waechter i Katja Wehner. Tych trzynastu twórców poproszonych zostało o wybranie pięciu ilustracji z jednej ze swoich książek oraz krótkie uzasadnienie wyboru. Dzięki temu spotkanie z twórcą staje się bardziej osobiste i bezpośrednie.

Współcześni niemieccy ilustratorzy książek prezentują w swoim języku artystycznym szeroki wachlarz tematów i stylów: od akwareli poprzez collage do eksperymentów cyfrowych. Międzynarodowe uznanie zyskali dzięki śmiałemu i oryginalnemu przedstawianiu treści ilustrowanych tekstów. Tworzenie ilustracji powinno sprawiać „zwierzęcą frajdę“, jak scharakteryzował kiedyś Janosch swoją pracę przy użyciu fantazji i ołówka. Inaczej mówiąc – dosłowne odzwierciedlanie tekstu

i rzeczywistości wyszło już z mody. Modna jest kreatywność, niepowtarzalność i umiejętność wczucia się w dziecięce widzenie świata. Spojrzenie artysty jest chwilami naiwne, czasem sceptyczne, niekiedy zuchwałe. Kilku twórców bawi się wyimaginowanymi światami

i marzeniami, inni przekręcają wesoło i cudacznie rzeczywistość. Obok obrazów pełnych ekspresji i ostrych kolorów znajdują się ilustracje ciche

i subtelne.

Wystawie towarzyszy katalog grafika i ilustratora Franka Georgy, zawierający kolorowe zdjęcia eksponowanych prac i teksty twórców.

Wystawa jest wspólnym projektem Goethe-Institut, Goethe-Zentrum Lublin, Dethloff Deutschschule i Domu Kultury LSM w Lublinie.

Powiązane:

Dom Kultury LSM