W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wspomnienia: Geneza „Obcego”

Wspomnienia: Geneza „Obcego”
Data rozpoczęcia 2019-12-11
Godzina rozpoczęcia 21:45
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 12/15 zł
Kategoria Film

„Obcy” Ridleya Scotta z łatwością osiągnął miano kultowego.

Status ten zawdzięcza wielu elementom – obślizgłemu xenomorphowi, który zapisał się w historii kina jako jeden z najbardziej przerażających potworów, Sigourney Weaver w roli silnej i odważnej Ellen Ripley, świetnym kostiumom oraz mrocznemu klimatowi, z którym nie może się równać żaden współczesny horror SF. Co jednak działo się przed narodzinami potwornej bestii z odległego zakątka kosmosu? Jaki wpływ na kształt „Obcego” miał Lovecraft, starożytne mitologie, obrazy Bacona i film Carpentera? Kim są prawdziwi ojcowie xenomorpha i ile miał on w sobie z feministycznego mściciela?

„Wspomnienia: Geneza „Obcego”” to wciągający i ciekawie zrealizowany materiał przedstawiający nie tylko inspiracje kryjące się za powstaniem kultowego horroru, ale również analizujący symbolikę zawartą w filmie. Dokument poprowadzi widzów przez proces narodzin „Obcego” – od pierwszego pomysłu na scenariusz aż do momentu, gdy wyrwał się on z klatki piersiowej Johna Hurta.

premiera: Sundance Film Festival 2019
reżyseria: Alexandre O. Philippe
scenariusz: Alexandre O. Philippe
obsada: Bijan Aalam, Roger Corman, Axelle Carolyn, Diane O’Bannon
zdjęcia: Robert Muratore
montaż: Chad Herschberger
muzyka: Jon Hegel