W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Bohaterki - te dobre, te złe i te skomplikowane

Wykład: Bohaterki - te dobre, te złe i te skomplikowane
Data rozpoczęcia 2020-06-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Akademia Kina CSK zaprasza na wykład: "Bohaterki - te dobre, te złe i... te skomplikowane" Kaja Klimek Kajutex. 

Born sexy yesterday, Smerfetka, manic pixie dream girl, femme fatale, cool girl, smart girl, nasty woman… Lista tropów, którymi opisać można bohaterki filmów i seriali jest długa. Każdy z nich obejmuje kobiety i dziewczyny z przeróżnych historii, nierzadko pisanych z męskiej lub męskocentrycznej perspektywy. To się zmienia, rzecz jasna. Schematy narracyjne i klisze nie mogą usypiać naszej czujności, warto więc dbać o klarowność krytycznego spojrzenia. Fakt faktem, że kiedy genderowe okulary nasuną się na nos to nie da się ich zdjąć… Zostaliście uprzedzeni. Sięgając zatem po narzędzia krytyczne przyjrzymy się zatem bacznie bohaterkom popkultury.

PROWADZĄCA:
Kaja Klimek Kajutex
- edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, gdzie zajmuje się edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów krytyki filmowej dla dzieci i młodzieży. Jako programistka filmowa i kuratorka współpracuje m.in z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy gdzie jest gospodynią Klubu Serialowego #wodcinkach. Obecnie prowadzi program "Seriaale" na TVN Fabuła - pierwszy telewizyjny program w Polsce w całości poświęcony serialom.

INNE WYKŁADY:

  • 28 maja / W obliczeniach był błąd - polskie filmy fantastycznonaukowe cz.1
  • 18 czerwca / Nie tylko szata kolorystyczna - kostium a kreowanie bohatera


CO ZYSKASZ UCZESTNICZĄC W AKADEMII CSK:

  • będziesz czerpać większą satysfakcję z oglądania filmów i seriali
  • staniesz się widzem bardziej uważnym i świadomym
  • rozwiniesz wiedzę o filmie
  • podniesiesz kompetencje
  • zdobędziesz umiejętność analizy filmu
  • zmienisz swoje postrzeganie kina
  • będziesz czerpać większą przyjemność z obcowania z kinem
  • poznasz ważne momenty historii kinematografii i zagadnienia dotyczące estetyki filmowej, środków wyrazu oraz społecznych funkcji filmu
  • i przede wszystkim będziesz mieć większą frajdę z oglądania filmów i seriali w domu lub w kiedyś w kinie. 


DLA KOGO JEST AKADEMIA CSK:
Akademia skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu znajomości kinematografii.

KIEDY I GDZIE:
Zajęcia odbywają się w czwartki o 19:00 online, na żywo, co tydzień lub co 2 tygodnie i składają się z około 60-minutowego wykładu i dyskusji. Naszymi wykładowcami są eksperci i pasjonaci kina: Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz.

JAK UCZESTNICZYĆ?
Udział w webinarze jest bezpłatny - należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: http://tiny.cc/gvbjoz
Link do wydarzenia organizatorzy wyślą w dniu seansu (sprawdźcie też spam). Liczba miejsc jest ograniczona.

O KINIE CSK
Kino CSK mieści się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To miejsce spotkań z dobrym kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna, inspiracji oraz niezapomnianych doświadczeń. Kino CSK posiada swoją wirtualną salę na platformie mojeEkino.pl. Organizatorzy zapraszają do oglądania filmów z ich repertuaru pod linkiem: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.

PARTNER AKADEMII KINA CSK: FINA Wałbrzyska 3/5

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, czyli FINA, ekspert w zakresie wiedzy o filmie, to instytucja, której pasją jest film i ambitna kinematografia, misją – ochrona i propagowanie dziedzictwa audiowizualnego realizowana m.in. poprzez digitalizację i rekonstrukcję tytułów należących do klasyki polskiego przedwojennego i współczesnego kina; nadrzędnym celem – udostępnianie i promowanie zasobów filmowych i rejestracji audiowizualnych (np. teatr, muzyka, słuchowiska) oraz stwarzanie przestrzeni do niezwykłych spotkań z twórcami i ludźmi kina. FINA prowadzi ponadto działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową, producencką i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Zbiory FINA to jedne z największych archiwów w Europie, a część zbiorów jest udostępniana online w takich serwisach jak m.in.: Ninateka (ninateka.pl) – internetowy serwis VOD oferujący ponad 8000 wyjątkowych materiałów poświęconych kulturze: filmów fabularnych i dokumentalnych, rejestracji spektakli i koncertów, animacji, słuchowisk i publicystyki; Fototeka (fototeka.fn.org.pl) – wirtualny bank zdjęć, kadrów i postaci filmu polskiego; Gapla (gapla.fn.org.pl) – wirtualna galeria plakatów filmowych ilustrujących polskie i zagraniczne produkcje; Repozytorium Cyfrowe (repozytorium.fn.org.pl) internetowa baza wiedzy o filmie, najlepsze fragmenty polskiej kinematografii, archiwalne recenzje i ciekawostki filmowe. FINA powstała 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej