W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład dr Piotra Majewskiego - "Wysłowić sztukę - rzecz o metaforyce muzycznej w języku krytyki artystycznej"

Wykład dr Piotra Majewskiego - "Wysłowić sztukę - rzecz o metaforyce muzycznej w języku krytyki artystycznej"
Data rozpoczęcia 2013-12-11
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład z cyklu "Sztuka nowoczesna. Korespondencje, pokrewieństwa, syntezy sztuk"

Mariaże muzyki i obrazu od dawna przybierały rozmaite formy. Najbardziej oczywiste są obrazy przedstawiające tematy muzyczne, ale zdarzało się też, że malarstwo inspirowało muzykę (jak np. Modesta Musorgskiego „Obrazki z wystawy”), a muzyka dawała początek obrazom (jak chociażby cyklowi malarskich „Partytur do baletu Sokrates” Włodzimierza Pawlaka). Jeszcze inną formą wzajemnych relacji pomiędzy sztukami dźwięku i obrazu są poszukiwania powinowactw strukturalno-formalnych, które apogeum osiągnęły w nurtach malarstwa kolorystycznego i abstrakcji lirycznej, a które też wpłynęły na metaforykę muzyczną w język krytyki artystycznej. Natomiast współcześnie coraz częściej spotkać można próby rzeczywistego wiązania sztuki i muzyki, zarówno na wystawach, festiwalach, koncertach, jak też w formie nagrań muzyki tworzonej przez artystów wizualnych. Wykład przybliży wybrane przykłady dzieł inspirowanych muzyczno-plastycznymi relacjami, a także zwróci uwagę na kreacyjny charakter krytycznego i teoretycznego dyskursu towarzyszącego samej praktyce artystycznej rozwijanej na pograniczu sztuk.

Cykl wykładów zadedykowany jest pamięci prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak
i prof. Elżbiety Wolickiej-Wolszleger.